Baptisie jižní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Baptisie jižní

Baptisie jižní (Baptisia australis)
Baptisie jižní (Baptisia australis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bobotvaré (Fabales)
Čeleď: bobovité (Fabaceae)
Rod: baptisie (Baptisia)
Druh: baptisie jižní
Binomické jméno
Baptisia australis
L.


Baptisie jižní (Baptisia australis) je vytrvalá bylina pocházející z jižních států USA (druhové jméno australis poukazuje v této souvislosti na jih, a nikoli na Austrálii). Dává přednost bohaté půdě udržující vlhkost a stanovišti na slunci nebo v částečném stínu. Za těchto podmínek dorůstá někde do výšky dospělého člověka. Většinou se však růst zastaví na 1 m.

Je to otužilá rostlina a vydrží v zimě teploty do -18 st.Celsia. Pro snadnější zimování se doporučuje na podzim přikrýt chvojím. Kvete v létě modrými souměrnými květy. Poté vytváří plody. Plodem je modročerný lusk.

V současné době se s ní na zahradách setkáme jako s okrasnou rostlinou. Krom modré barvy květů se v zahraničí šlechtí i barevné kultivary, které kvetou bíle, žlutě a fialově. V zahraničí je hojně nabízen kultivar “Purple Smoke“, který je křížencem druhů Baptisia alba a Baptisia australis. Okrasné jsou také trojčetné listy.

V minulosti se listy rostliny používaly na barvení látek a vlny na modro. V angličtině se často rostlina označuje jako Wild False Indigo, což znamená nepravé divoké indigo.

Severoameričtí indiáni používali kořeny baptisie k dezinfikování ran. Pozdější výzkumy ukázaly skutečnost, že kořeny opravdu obsahují látky, které brzdí záněty. Účinné látky z kořenů posilují odolnost proti bakteriálním infekcím, snižují horečku a při vyšším dávkování vyvolávají zvracení.

Lze ji kombinovat s dalšími antibakteriálními prostředky, jako je terčovka nachová, sušený kořen líčidla amerického (Phytolacca americana) nebo mateřídouška. Baptisie je též užitečná při vředové bolesti v krku, je to antistreptokokum.