Bandog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bandog (Band-dog, Swinford Bandog)
Bandog Picture.jpg
Základní informace
Země původu AnglieAnglie Anglie
Tělesná charakteristika
Hmotnost 45 – 70 kg
Výška † 62 – 65 cm
Barva světle/tmavě žíhaná
Klasifikace a standard
Skupina FCI Neuznaná plemena
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bandog je plemeno psa, které vyšlechtil v 50.–60. letech 20. století veterinář Swinford z USA. Záměrem bylo vyšlechtit silného a mohutného psa, který bude dobrým obranářem a spolehlivým hlídačem. Bandog doposud nebyl uznán plemenem FCI.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Středně velký, silný, mohutně osvalený pes. Vyzařuje lehkost pohybu a hbitost, umí být velice razantní a nebezpečný pokud zaútočí. Barva je buď světle nebo tmavě žíhaná, ale také zlatá, skořicová, černá nebo modrá s povolenými bílými znaky, které nesmí zabírat více jak čtvrtinu těla zvířete. Dožívá se průměrně 12 let.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Bandog je věrný přítel rodiny a má rád děti, které velice intenzivně chrání a lpí na nich. Není agresivní, přesto je nebojácný a sebevědomý. Není z psů, kteří útočí první a bezdůvodně, pokud tak učiní, pak především v ochraně svého pána a jeho rodiny. Hůře se snáší s ostatními zvířaty. Žádá si zkušeného majitele, který ho správně povede, nesnese od něj však žádnou nepřiměřenou surovost. Je to velice vytrvalý a aktivní pes.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

John Swinford a jeho pes Bantu, 1970

Původ tohoto psa se začíná odvíjet v roce 1570 v Anglii. Jeho původní název byl band dog s významem uvázaný pes. Ačkoliv bylo toto plemeno používáno v mnoha odvětvích, původní Bandog z dob Římského imperia vyhynul. Používal se jako válečný pes, také pro boj v arénách gladiátorů, proti šelmám a lidem, ale nikdy v boji jako pes proti psu. Snaha vyšlechtit psa s obratností pitbul teriéra a silou mastifa se však ukázala jako nezcela plodná, neboť bandog ze soubojů s menšími a rychlejšími plemeny odcházel poražen.

Současné plemeno bylo vyšlechtěno americkým veterinářem Johnem Swinfordem, který v 50.–60. letech 20. století koordinoval šlechtění psů spolu se svými kolegy v Anglii, Austrálii a Americe. Brzká smrt Johna Swinforda však znemožnila ustálit rysy plemene.

Toto plemeno vzniklo zkřížením anglického mastifa a amerického stafordširského teriéra, poté ještě proběhlo křížení opět s mastifem. Jakožto mladé plemeno má však stále neustálený jak charakter tak exteriér a názory chovatelů na toto plemeno se proto jedinec od jedince různí.

Reference[editovat | editovat zdroj]