Bandog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bandog (Band-dog, Swinford Bandog)
Bandog Picture.jpg
Základní informace
Země původu AnglieAnglie Anglie
Tělesná charakteristika
Hmotnost 45 – 70 kg
Výška † 62 – 65 cm
Barva světle/tmavě žíhaná
Klasifikace a standard
Skupina FCI Neuznaná plemena
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bandog je plemeno psa, které vyšlechtil v 50.–60. letech 20. století veterinář Swinford z USA. Záměrem bylo vyšlechtit silného a mohutného psa, který bude dobrým obranářem a spolehlivým hlídačem. Bandog doposud nebyl uznán plemenem FCI.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Středně velký, silný, mohutně osvalený pes. Vyzařuje lehkost pohybu a hbitost, umí být velice razantní a nebezpečný pokud zaútočí. Barva je buď světle nebo tmavě žíhaná, ale také zlatá, skořicová, černá nebo modrá s povolenými bílými znaky, které nesmí zabírat více jak čtvrtinu těla zvířete. Dožívá se průměrně 12 let.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Bandog je věrný přítel rodiny a má rád děti, které velice intenzivně chrání a lpí na nich. Není agresivní, přesto je nebojácný a sebevědomý. Není z psů, kteří útočí první a bezdůvodně, pokud tak učiní, pak především v ochraně svého pána a jeho rodiny. Hůře se snáší s ostatními zvířaty. Žádá si zkušeného majitele, který ho správně povede, nesnese od něj však žádnou nepřiměřenou surovost. Je to velice vytrvalý a aktivní pes.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

John Swinford a jeho pes Bantu, 1970

Původ tohoto psa se začíná odvíjet v roce 1570 v Anglii. Jeho původní název byl band dog s významem uvázaný pes. Ačkoliv bylo toto plemeno používáno v mnoha odvětvích, původní Bandog z dob Římského imperia vyhynul. Používal se jako válečný pes, také pro boj v arénách gladiátorů, proti šelmám a lidem, ale nikdy v boji jako pes proti psu. Snaha vyšlechtit psa s obratností pitbul teriéra a silou mastifa se však ukázala jako nezcela plodná, neboť bandog ze soubojů s menšími a rychlejšími plemeny odcházel poražen.

Současné plemeno bylo vyšlechtěno americkým veterinářem Johnem Swinfordem, který v 50.–60. letech 20. století koordinoval šlechtění psů spolu se svými kolegy v Anglii, Austrálii a Americe. Brzká smrt Johna Swinforda však znemožnila ustálit rysy plemene.

Toto plemeno vzniklo zkřížením anglického mastifa a amerického stafordširského teriéra, poté ještě proběhlo křížení opět s mastifem. Jakožto mladé plemeno má však stále neustálený jak charakter tak exteriér a názory chovatelů na toto plemeno se proto jedinec od jedince různí.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

https://www.webfordog.cz/atlas-psu/bandog/
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Bandog|https://www.webfordog.cz/atlas-psu/bandog/}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Bandog|https://www.webfordog.cz/atlas-psu/bandog/}} --~~~~
a vložte sem:

Reference[editovat | editovat zdroj]