Bananal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ilha do Bananal
Ilha do Bananal
Ilha do Bananal
StátBrazílieBrazílie Brazílie
Topografie
Rozloha19 125 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka320 km
Šířka55 km
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilha do Bananal je ostrov v Brazílii ležící na řece Araguaia. S rozlohou 19 125 km² jde o největší říční ostrov na světě[1] (Marajó v deltě Amazonky je největším sladkovodním ostrovem, ale jeho severovýchodní pobřeží už omývá Atlantský oceán). Zároveň je celkově třetím největším ostrovem Jižní Ameriky a 49. největším ostrovem světa.

Ostrov leží na jihozápadě státu Tocantins mezi dvěma rameny řeky Araguaia. Ostrov je rovinatý a porostlý pralesem. V období zvýšené hladiny vody v řece (září až březen) bývá podstatná část ostrova zatopena.[2] Zdejší fauna a flora je velice rozmanitá i vzhledem k tomu, že se ostrov nachází na pomezí ekosystémů amazonského pralesa a suchého cerrada. Nevedou na něj žádné mosty, je přístupný pouze přívozem. Jeho severní část byla vyhlášena brazilským národním parkem Araguaia, jehož rozloha je 5 555,18 km².[3]

Ostrov obývá několik indiánských etnik, např. Karajá a Javaé. Na ostrově se nacházejí indiánská území Terra Indígena Parque do Araguaia a Terra Indígena Inãwébohona.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bananal Island [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2015-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ilha do Bananal [online]. Microrregión del Jalapão [cit. 2015-10-15]. Dostupné online. (portugalsky) 
  3. Parna do Araguaia [online]. Instituto Chico Mendes de Conservação da Biodiversidade [cit. 2015-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. (portugalsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]