Banánová republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Graffiti symbolizující banánovou republiku ve Slovinsku.

Banánová republika je pejorativní termín pro malý, nejčastěji latinskoamerický, karibský či africký stát, který se vyznačuje politickou nestabilitou.

Označení „banánový“ odkazuje na jeho závislost na omezeném zemědělství a vládu malé, obvykle samozvolené, korupční vlády.[1] Banánové republiky jsou také typické sklonem k častým revolucím a státním převratům.

První známé použití tohoto pojmu pochází od amerického autora O. Henryho v roce 1904 v knize Cabbages and Kings. Kniha byla napsána na motivy Henryho pobytu v Hondurasu v letech 1896–1897, kde se skrýval před federální vládou USA kvůli zpronevěře.[2] Čeští autoři a publicisté začali termín banánová republika používat až po 2. světové válce.[3]

Někdy je termín „banánová republika“ používán přeneseně i pro bohaté, demokratické státy, pokud chce autor výroku poukázat na některé jejich problémy.[4]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Členové hudební skupiny Znouzectnost napsali píseň „Převrat v banánové republice“, která se objevila na albu Obludný Neználek. Text písně popisuje typické aspekty tzv. banánových režimů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Big-business greed killing the banana - Independent, via The New Zealand Herald, Saturday 24 May 2008, Page A19
  2. Chapman, Peter. Bananas: How the United Fruit Company Shaped the World, Cannongate, New York, 2008; pp. 68-69, 108 ("O. Henry was the first to use the term 'banana republic'...").
  3. Např. HANZELKA, Jiří; ZIKMUND, Miroslav. Mezi dvěma oceány. Praha: Orbis, 1959. Dostupné online. S. 160. Dostupné online po registraci. 
  4. Např. Česko je jako banánová republika. Potřebuje změnu, píší Němci. Lidovky.cz. 2013-06-18. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]