Bahník australský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBahník australský
popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídanozdratí (Sarcopterygii)
Řáddvouplicní (Lepidosireniformes)
Čeleďaustralští bahníkovití (Neoceratodontidae)
Rodbahník (Neoceratodus)
Druhbahník australský
Binomické jméno
Neoceratodus forsteri
Krefft, 1870
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Neoceratodus forsteri 1zz.jpg

Bahník australský (Neoceratodus forsteri)[2] je ryba z čeledi bahníkovitých pocházející z Austrálie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to velká a impozantní ryba, která se vyvinula zhruba před 400 miliony lety. Dorůst může až délky kolem 150 cm a váhy 43 kg, nicméně v průměru se její rozměry pohybují kolem 100 cm a 20 kg. Ryba je masožravá, samotářská a v dospělosti může být agresivní.[zdroj?]

Jde o teritoriální masožravou rybu, jejíž anglický název lungfish napovídá, že má kromě žaber i plíci, kterou používá, poklesne-li v jejím habitatu hladina kyslíku ve vodě.[3] Zatímco bahník australský má jen jednu plíci, podobné druhy z Afriky a Jižní Ameriky mají dvě.[4] V primitivní plicní orgán je přeměněný plynový měchýř. Bahník sice toleruje chlad, ale preferuje vodu o teplotách mezi 15 a 25 °C.

Domovem této chráněné ryby je říční systém toků Burnett a Mary v Austrálii. V období sucha jí k přežití stačí jen velmi malé množství vody a dokáže přežít i několik dní bez vody, zůstane-li vlhká.[5] Na rozdíl od jiných podobných druhů nevyužívá navzdory svému českému názvu anabiózu k přečkání v bahně až do dalšího období dešťů. Potřebuje volný přístup k hladině, jinak se udusí.[zdroj?]

Bahník je chráněný[6] a proto je ji možno chovat jen na zvláštní povolení. Vzhledem k velikosti je ji možno držet pouze ve výstavních obřích nádržích nebo maxi akvariích, které musí být dokonale filtrovány a osazeny velkými kameny a dřevem.[zdroj?]

V době rozmnožování nemigruje, ale mezi červnem a prosincem může vyhledávat vhodný biotop pro nakladení jiker na rostliny.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • V Česku jsou od roku 2019 bahníci australští chováni v Zoo Brno.[3]
 • Bahník australský žijící od roku 1933 v chicagském akváriu Shedd Aquarium byl považován za nejstarší rybu na světě. Ryba s přezdívkou „děda“ byla po selhání vnitřních orgánů usmrcena ve věku přibližně 90 let v roce 2017.[7]
 • Tyto ryby jsou extrémně odolné vůči nedostatku potravy a vydrží bez jídla údajně až 4 roky.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Queensland lungfish na anglické Wikipedii.

 1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-24]
 2. BioLib.cz – Neoceratodus forsteri (bahník australský) [online]. BioLib.cz [cit. 2019-08-03]. Dostupné online. 
 3. a b GÁFRIKOVÁ, Eliška. Z Austrálie rovnou do Brna. Živoucí fosílie bahník dýchá jak žábrami, tak plící. www.denik.cz. 2019-04-11. Dostupné online [cit. 2019-08-03]. (česky) 
 4. http://neviditelnypes.lidovky.cz/akvaristika-zahadni-bahnici-dpw-/p_zviretnik.aspx?c=A140211_213043_p_zviretnik_dru. iDNES.cz [online]. 2014-02-13 [cit. 2019-08-03]. Dostupné online. 
 5. Živoucí fosílie starší než dinasauři: Kde je v Česku najdete? - AHA.cz. Ahaonline.cz [online]. [cit. 2019-08-03]. Dostupné online. 
 6. ALLEN, G.R., S.H. Midgley, M. Allen. Field Guide to the Freshwater Fishes of Australia. Eds. Jan Knight, Wendy Bulgin. [s.l.]: Perth, W.A.: Western Australia Museum, 2002 S. 54–55. (anglicky) 
 7. DI, Jana. V USA zemřela nejstarší ryba na světě. https://ifenomen.cz [online]. [cit. 2019-08-03]. Dostupné online. (česky) 
 8. https://www.stoplusjednicka.cz/bezkonkurencni-rekordmani-hladu-kdo-vydrzi-nejdele-bez-jidla

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]