Babočka bílé L

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBabočka bílé L
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
PodtřídaPterygota
Řádmotýli (Lepidoptera)
PodřádGlossata
Čeleďbabočkovití (Nymphalidae)
Binomické jméno
Nymphalis vaualbum
Některá data mohou pocházet z datové položky.
spodní strana křídel

Babočka bílé L, Nymphalis vaualbum (Syn.:Nymphalis l-album) je denní motýl z čeledi babočkovitých (Nymphalidae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Motýl[editovat | editovat zdroj]

Motýli dosahují rozpětí křídel 50 až 58 milimetrů. Mají oranžovohnědou až žlutohnědou základní barvu. Na předních křídlech je několik černých skvrn různých velikostí. Blízko vrcholu křídla vystupuje bělavá skvrna. Vnější okraj je tmavý a silně zubatý. Zadní křídla vykazují výraznou bílou skvrnu uprostřed předního okraje a mají také silně zubatý vnější okraj. Dalším typickým znakem je bílá značka ve formě písmene L na světle hnědé zadní části zadního křídla, a proto je tento druh v češtině označován jako „babočka bílé L“.

Housenka, kukla[editovat | editovat zdroj]

Housenky jsou hnědé nebo tmavě modrošedé barvy, mají nažloutlé, pichlavé vyvýšeniny a široký žlutý, tmavě rozdělený boční pruh. Kukla má okrově žlutou nebo hnědošedou barvu, nápadnou špičku a má několik duhových stříbrných skvrn.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Motýli jsou podobní babočce jilmové ( Nymphalis polychloros ), babočce vrbové ( Nymphalis xanthomelas ) a babočce kopřivové ( Aglais urticae ). Všem výše uvedeným druhům však chybí výrazná bílá skvrna na horní části zadních křídel a bílá L na zadní straně zadních křídel.

Distribuce a výskyt[editovat | editovat zdroj]

Distribuční oblast druhu zahrnuje východní Evropu, Rumunsko, Ukrajinu, jižní Rusko do oblastí západně od Uralu, jižní část Sibiře do Himalájí a Japonska. Vyskytuje se také v Severní Americe od jižní Aljašky po Maryland. Jednotlivé nálezy byly hlášeny také z Kalifornie a Floridy. Motýli jsou především obyvateli lesů. Podobně jako u Nymphalis xanthomelas existují i starší záznamy o východním Rakousku, například Dolní Rakousko [1], Vídeň a okolí.

Tento druh je od 60. let 20. století na území Čech, Moravy a Slovenska vyhynulý.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Motýli létají v jedné generaci od června do konce léta, přezimují a létají znovu od začátku jara do června následujícího roku. Housenky žijí společensky na vrbách ( Salix ), jilmu ( Ulmus ) a bříze ( Betula ) a také na osice ( Populus tremulae). Motýli obvykle potřebují k vývoji chladné zimy, a proto se zřídka vyskytují v mírných pásmech.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Nymphalis vaualbum není původem z Německa a vyskytuje se jen velmi zřídka jako motýl migrující. V německy mluvících zemích jsou známa jednotlivá pozorování z Dolního Rakouska. [2]

V Červeném seznamu Rakouska je druh klasifikován jako „kriticky ohrožený“ (CR).[3]

Tento druh je chráněn evropským právem a je uveden v dodatcích II („Druhy v zájmu Společenství, pro jejichž ochranu musí být vyhlášeny zvláště chráněné oblasti“) a IV („Druhy v zájmu Společenství, které mají být přísně chráněny“) fauny - Směrnice o flóře a přírodních stanovištích zařazena mezi prioritní druhy EU.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Nymphalis l-album Esper, 1781

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nymphalis vaualbum na německé Wikipedii.

  1. Rudolf Eis, Colias erate und Pandoriana pandora im östlichen Niederösterreich, Entomolog. Nachrichtenblatt, 1994
  2. [1] (PDF; 137 kB) Liste der in Wien (Österreich) geschützten Arthropoden-Arten, Arbeitsgemeinschaft Österreichischer Entomologen
  3. Bundesministerium für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft (Hrsg.): Rote Listen gefährdeter Tiere Österreichs. Checklisten, Gefährdungsanalysen, Handlungsbedarf. Teil 1: Säugetiere, Vögel, Heuschrecken, Wasserkäfer, Netzflügler, Schnabelfliegen, Tagfalter Böhlau Verlag, Wien 2005, ISBN 3-205-77345-4

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tom Tolman, Richard Lewington: Die Tagfalter Europas und Nordwestafrikas. Franckh-Kosmos, Stuttgart 1998, ISBN 3-440-07573-7.
  • Walter Forster, Theodor A. Wohlfahrt : Die Schmetterlinge Mitteleuropas. Band 2: Tagfalter. (Rhopalocera und Hesperiidae). (Rhopalocera a Hesperiidae). Franckh'sche Verlagshandlung, Stuttgart 1955, DNB 456642188 .

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]