Baba (pohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Baba
Баба
Pohoří Baba, Golemo Ezero
Velké Pelisterské jezero (Golemo Ezero) v pohoří Baba

Nejvyšší bod2601 m n. m. (Pelister)

Nadřazená jednotkaHelenidy

SvětadílEvropa
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko
Map
Horninybřidlice, žula
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baba (makedonsky Баба, resp. Баба планина) je pohoří se na jihu Severní Makedonie, při státní hranici s Řeckem. Nejvyšším vrcholem je Pelister (2601 m). Po pohořích Korab (Velký Korab, 2764 m) a Šar planina (Titov vrh, 2747 m) je třetím nejvyšším masivem Severní Makedonie.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Baba leží východním směrem od Prespanského jezera. Na jihu netvoří vymezení pohoří státní hranice s Řeckem, jak by se mohlo zdát, ale horstvo pokračuje i na tomto území. Východní hranici tvoří údolí Pelagonija. Na severu je masiv vymezen spojnicí měst Ohrid a Bitola.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Geologicky je pohoří tvořeno krystalickými horninami jako jsou břidlice a žula. Dávná ledovcová činnost zde po sobě zanechala rozlehlé kary. V některých se také nacházejí horská plesa. Nejznámějšími jsou Golemo Ezero a Malo Ezero.

Pohoří Baba je poutavý horský masiv modelovaný především travnatými hřbety. Na některých místech vystupují skály na povrch a tvoří tak nejvyšší štíty masivu. Od roku 1948 je pohoří zahrnuto do Národního parku Pelister, který chrání zajímavou květenu (např. endemitní borovice rumelská), a pestré zastoupení místní fauny (jelen, medvěd, vlk).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Pelister

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Do nedávné doby bylo pohoří Baba turisty zcela zapomenuté v důsledku války na Balkánu. V současnosti se situace lepší a např. turistické značení se neustále obnovuje a rozšiřuje. Nejlepší přístup do hor je z města Bitola a malé obce Resen na severu masivu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Baba na Wikimedia Commons
  • Pelister: Národní park v Makedonii opředený legendou o nešťastné lásce. Travel Trade Gazette [online]. 2014-05-28 [cit. 2017-03-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-05.