Bažant palavánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBažant palavánský
alternativní popis obrázku chybí
Bažant palavánský-samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád hrabaví (Galliformes)
Čeleď bažantovití (Phasianidae)
Rod Polyplectron
Binomické jméno
Polyplectron napoleonis
(Lesson, 1831)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bažant palavánský-samice

Bažant palavánský (Polyplectron napoleonis), někdy také bažant palavanský nebo bažant palawanský, je druh vzácného bažanta z rodu Polyplectron s velmi výrazným vybarvením peří a výraznou chocholkou na hlavě samce.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je endemitem filipínského ostrova Palawan, kde žije asi na 20 lokalitách ve dvou chráněných oblastech El Nido Marine Reserve a St Paul's Subterranean River National Park. Žije skrytým životem v hustých místech primárních i sekundárních lesích v nížinách i ve zvlněném terénu až do nadmořské výšky 800 metrů. Jeho početní stavy se odhadují na méně než 10 000 jedinců.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Středně velcí ptáci, samci váží až 436 gramů a dosahující délky až 50 cm, z toho polovina připadá na ocas. Samice jsou menší, váží asi 322 gramů a jsou asi o 10 cm menší. Samec má na černém temeni hlavy vysokou zelenou chocholku, hřbetní a křídelní péra jsou při bázi černé a dále jsou široce obroubené zeleně a modře. Ocasní a nadocasní péra mají po dvou řadách velkých modravých, částečně nafialovělých, černě orámovaných "ok". Krk a spodní část těla má černé. Jeho tváře jsou bílé, okruží očí jsou červená. Nenápadnější samice má na hlavě menší chocholku barvy tmavě hnědé. Stejně zbarvenou, ale se světlejšími skvrnami, má i horní část těla. Její tváře a hrdlo jsou světle hnědé. Jejich zabarvení je činí méně nápadnou při výchově potomstva.

Jeho potrava se skládá ze semen, bobulí, ořechů, ovoce, kořínků, listů, hmyzu, a dalších drobnějších bezobratlých živočichů.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Při komplikovaných námluvách se samci před samicemi předvádějí svým nádherným peřím, dopředu nataženou chocholkou, tančí okolo ní a přinášejí v zobáku jídlo. Lze je v přírodě najít v párech nebo v malých skupinkách, pro skrytý způsob života není jisté, zda se jedná o polygamní nebo monogamní druh. Hnízdo si připravuje samice sama, bývá to jen mělký důlek vystlaný listím ukryty v křoví. Po snesení 3 až 5 okrových vajíček s tmavými skvrnami na nich sama sedí 18 až 20 dnů. Vylíhnutá kuřata jsou schopna si sama najít potravu, přesto je samice několik týdnů zahřívá a opatruje.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Lov tohoto bažanta je na celém ostrově nezákonný, ale lze jen stěží dodržování zákazu uhlídat. Pro chudé místní obyvatele je jeho maso velmi žádoucí a krásným peřím se tradičně zdobí. Mimo to jsou nelegální těžbou dřeva, v současnosti také zakázanou, zmenšovány oblíbené biotopy ve kterých žije.

Početní stavy bažanta palawanského se odhadují na méně než 10 000 jedinců a soustavně klesají. V Červeného seznamu IUCN byl zařazen mezi zranitelný druh a v CITES byl zařazen do přílohy I mezi nejvíce ohrožené druhy, s nimiž je jakýkoliv mezinárodní obchod zakázán.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V rámci Evropy byl v létě 2019 chován přibližně v šesti desítkách zoo. V Česku se jednalo o tři zoo[2]:

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Bažant palavánský byl v Zoo Praha chován nejprve v letech 1963 až 1973 a poté byl chov obnoven v roce 1988. První úspěšný odchov však byl zaznamenán až v roce 1995.[3] V roce 2018 se vylíhla a byla odchována dvě mláďata, takže na konci roku 2018 v pražské zoo chovali čtyři jedince.[4] Další mládě se vylíhlo v květnu a následně také v červnu 2019.[5]
Od 28. září 2019 je tento druh k vidění v novém Rákosově pavilonu v dolní části zoo.[6] Jedná se o jeden z druhů ptačí expozice Filipín.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • FELIX, Jiří. Zvířata celého světa: Bažanti a ostatní hrabaví. Ilustrace Dagnar Černá. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1980. 192 s. 07-034-88. Kapitola Bažant palavanský, s. 57. 
  • Polyplectron napoleonis [online]. BirdLife International, Cambridge, UK [cit. 2013-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  • IUCN Red List of Threatened Species: Polyplectron napoleonis [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2013 [cit. 2013-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-17]
  2. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2019-06-07]. Dostupné online. 
  3. Bažant palawanský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-06-07]. Dostupné online. 
  4. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2018
  5. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. 
  6. Bažant palawanský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-09-26]. Dostupné online. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu bažant palawanský ve Wikimedia Commons