Bažant krvavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBažant krvavý
alternativní popis obrázku chybí
Bažant krvavý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďbažantovití (Phasianidae)
Rodbažant (Chrysolophus)
Binomické jméno
Ithaginis cruentus
(Hardwicke, 1821)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bažant krvavý (Ithaginis cruentus), je pták z čeledi bažantovitých, který žije v jižní Asii. V chovech se vyskytuje jenom výjimečně. Je zvyklý na chladný a čistý vzduch asijských hor.[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Délka těla kohouta bažanta krvavého se pohybuje v rozmezí 44 až 48 cm, což odpovídá malé drůbeži. Slípky jsou ještě o něco menší než kohouti. Délka těla leží v rozmezí 40 až 42 cm. Hmotnost bývá 410 až 620 gramů.

Ilustrace: H. C. Richter, 1832

Peří bažanta krvavého je hebké. Ocas je tvořen čtrnácti ocasními pery. Zobák je krátký a zahnutý směrem dolů. Kůže okolo očí je oranžová a v období rozmnožování u kohouta jasně červená. Nohy jsou v poměru k tělu dlouhé a tlusté. Jejich barva je oranžová. Bažant krvavý má celkem jedenáct poddruhů, které jsou rozděleny do skupin podle barvy křídel.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Bažant krvavý žije v horách Nepálu, Sikkimu, severní Barmy, Tibetu a ve střední a jižní Číně. Bažanti preferují jehličnaté a smíšené lesy a křoviny v oblasti blízko sněžné čáry. Pohybují se v závislosti na ročním období. V létě jsou ve vyšší nadmořské výšce. S příchodem sněhu na podzim a v zimě se stěhují do níže položených oblastí.[3]

Chování[editovat | editovat zdroj]

Bažant krvavý konzumuje pupeny, výhonky a listy listnatých stromů a jehličnanů, bambusové listí a trávu, lišejníky, mechy, bobule, semena a v létě i hmyz.

Hnízdí v období od poloviny dubna do června, přičemž nejvíce hnízd je vidět v květnu. Hnízdo bývá umístěno v trávě u paty bambusové houštiny, keřů jalovce a rododendronů, ale také v podrostu borového lesa. Slípka udělá mělké hnízdo, vyložené listím, kořínky a mechem. Naklade do něj 5 až 12 vajec. Inkubační doba trvá 27 až 29 dní.

Nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blutfasan na německé Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].
  2. Zoo Praha: Poradna pro chovatele – Bažanti. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2011-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-09. 
  3. gbwf.org – Blood Pheasant. www.gbwf.org [online]. [cit. 2011-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]