Bařičkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bařičkovité

alternativní popis obrázku chybí
Bařička přímořská (Triglochin maritimum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď: bařičkovité (Juncaginaceae)
Rody vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Bařičkovité (Juncaginaceae L.C.M. Richard) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales) (podle APG II). Starší taxonomické systémy ji řadily do samostatného řádu Juncaginales nebo do Najadales, Potamogetonales atd.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé, vzácněji jednoleté, většinou vodní nebo bahenní byliny. Většinou mají oddenky nebo hlízy, výjimečně cibulemi. Jsou to dvoudomé nebo jednodomé rostliny, květy mají oboupohlavné nebo jednopohlavné, listy jsou zpravidla nahloučeny na bázi. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé a uspořádané do spirály až dvouřadě, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, někdy dokonce redukované (zbyly z nich jen pochvy), žilnatina je souběžná. Květy jsou v květenstvích, hroznech nebo klasech. Květy jsou malé a pravidelné. Okvětí buď zcela chybí, nebo je přítomno 6 okvětních lístků (vzácně 1-4 lístky), které však někteří autoři považují za přívěsky tyčinek. Tyčinek je 6 ve 2 přeslenech nebo 3 (když vnitřní přeslen chybí) vzácně je jich 8 nebo naopak 1, někdy jsou přítomna staminodia. Gyneceum je složeno z 6 či 4, 3 nebo 1 plodolistu, je apokarpní, synkarpní nebo monomerické, semeník je svrchní. Plod je suchý, někdy se jedná o souplodí, je pukavý či nepukavý, většinou nažka nebo měchýřek, někdy je plod poltivý.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy 4 rody a asi 15-25 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, většinou od chladného pásu po subtropy.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Triglochin, Lilaea, Maundia, Tetroncium

V ČR rostou ve volné přírodě pouze 2 druhy. Bařička bahenní (Triglochin palustre) je vzácný a kriticky ohrožený (C1) druh vlhkých luk až rašelinišť. Ještě vzácnější je bařička přímořská (Triglochin maritimum), také kriticky ohrožený druh (C1). Je to druh zasolených půd, v Čechách už vyhynul, na Moravě byl považován také za vyhynulý, ale v poměrně nedávné době byl znovu nalezen u rybníku Nesyt na Mikulovsku. Běžně se dosud vyskytuje u Neziderského jezera v Rakousku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Odkazy[editovat | editovat zdroj]