Bařičkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBařičkovité
alternativní popis obrázku chybí
Bařička přímořská (Triglochin maritimum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď bařičkovité (Juncaginaceae)
Juss., 1789
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Bařičkovité (Juncaginaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales). Starší taxonomické systémy ji řadily do samostatného řádu Juncaginales nebo do Najadales, Potamogetonales atd.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé, vzácněji jednoleté, většinou vodní nebo bahenní byliny. Většinou mají oddenky nebo hlízy, výjimečně cibulemi. Jsou to dvoudomé nebo jednodomé rostliny, květy mají oboupohlavné nebo jednopohlavné, listy jsou zpravidla nahloučeny na bázi. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé a uspořádané do spirály až dvouřadě, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, někdy dokonce redukované (zbyly z nich jen pochvy), žilnatina je souběžná. Květy jsou v květenstvích, hroznech nebo klasech. Květy jsou malé a pravidelné. Okvětí buď zcela chybí, nebo je přítomno 6 okvětních lístků (vzácně 1-4 lístky), které však někteří autoři považují za přívěsky tyčinek. Tyčinek je 6 ve 2 přeslenech nebo 3 (když vnitřní přeslen chybí) vzácně je jich 8 nebo naopak 1, někdy jsou přítomna staminodia. Gyneceum je složeno z 6 či 4, 3 nebo 1 plodolistu, je apokarpní, synkarpní nebo monomerické, semeník je svrchní. Plod je suchý, někdy se jedná o souplodí, je pukavý či nepukavý, většinou nažka nebo měchýřek, někdy je plod poltivý.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy 4 rody a asi 15-25 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, většinou od chladného pásu po subtropy.

V ČR rostou ve volné přírodě pouze 2 druhy. Bařička bahenní (Triglochin palustre) je vzácný a kriticky ohrožený (C1) druh vlhkých luk až rašelinišť. Ještě vzácnější je bařička přímořská (Triglochin maritimum), také kriticky ohrožený druh (C1). Je to druh zasolených půd, v Čechách už vyhynul, na Moravě byl považován také za vyhynulý, ale v poměrně nedávné době byl znovu nalezen u rybníku Nesyt na Mikulovsku. Běžně se dosud vyskytuje u Neziderského jezera v Rakousku.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V systém APG IV|systému APG IV z roku 2016 je z čeledi Juncaginaceae vyjmut monotypický rod Maundia a přeřazen do samostatné čeledi Maundiaceae v rámci řádu Alismatales.[1]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Cyclogeton, Tetroncium, Triglochin[2][1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 
  2. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]