Baňka velkokališná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Baňka velkokališná

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
Třída: Pezizomycotina
Podtřída: Pezizomycetidae
Řád: kustřebkotvaré (Pezizales)
Čeleď: kustřebkovité (Pezizaceae)
Rod: baňka (Sarcosphaera)
Binomické jméno
Sarcosphaera coronaria
(Jacq.) J. Schröt., 1893
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baňka velkokališná (Sarcosphaera coronaria, též Sarcosphaera crassa) je vzácná vřeckovýtrusná houba, patřící do čeledi kustřebkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plodnice je nejprve kulovitá a v zemi ponořená. Postupně se plodnice částečně vynoří na povrch a v horní části se rozpukne ve 4–9 cípů. Tím plodnice nabývá hluboce miskovitého či pohárovitého tvaru; široká je cca 5–12 cm. Baňka velkokališná je z vnější strany bělavá či nafialovělá, vnitřní strana je fialové až hnědofialové barvy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V České republice roste dosti vzácně, od dubna do srpna, hlavně ve smrčinách (nebo i pod borovicemi a buky) na jílovitých či vápenitých půdách. V Červeném seznamu hub České republiky je baňka velkokališná uvedena jako ohrožený druh (kategorie EN).[1]

Jedovatost[editovat | editovat zdroj]

Baňka velkokališná je za syrova silně jedovatá, a též pro svou vzácnost by neměla být sbírána. Původně byla považována za jedlou (byť ne kvalitní) a v oblastech s hojnějším výskytem konzumována. V roce 1927 došlo k publikaci několika otrav ze Švýcarska, z nichž jedna skončila úmrtím.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEC, Jan; BERAN, Miroslav. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [online]. Praha: Příroda, 2006. Dostupné online.  
  2. PILÁT, Albert. O jedovatosti baňky velkokališné - Pustularia coronaria. In VELENOVSKÝ, Josef. Mykologia. Praha : Československý klub mykologický v Praze, 1930. S. 61.