Bačkov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bačkov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Sloh barokní
Výstavba před r. 1458 (tvrz)
Přestavba okolo 1750 (první zámek), okolo 1786 (druhý zámek)
Zánik 2011
Stavebník neznámý
Další majitelé Klusákové z Kostelce, páni z Herreitu
Poloha
Adresa Bačkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bačkov (zámek)
Bačkov (zámek)
Bačkov (zámek), Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
zámek Bačkov, rekonstrukce

Zámek Bačkov stál v obci Bačkov v areálu bývalého zemědělského družstva.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1307. Na přelomu 14. a 15. století došlo na místě zámku k výstavbě tvrze. Poprvé je však zmiňována až roku 1458. V 16. století bylo panství připojeno ke Světlé nad Sázavou. Na přelomu 17. a 18. století si Jan Oldřich Klusák z Kostelce za sídlo k řízení panství vybral zámek ve Zboží. K přestavbě tvrze na zámek došlo údajně kolem roku 1750. Kde přesně tento zámek stával však není známo, pravděpodobně bylo jeho zdivo kolem 1786 použito Janem Heřmanem z Herreitu k výstavbě druhého zámku. Následně se majitelé rychle střídali a po roce 1945 přešel do majetku státu. Byl svěřen zemědělskému družstvu, který zde měl nejprve kanceláře a později sklady. Později se ocitl v rukou soukromého majitele a zchátral, v roce 2011 došlo k jeho zboření.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o patrový pozdně barokní stavbu, patrně se zbytky zdiva původního panského sídla, o půdorysu obdélníka s mansardovou střechou. Fasádu člení římsy a lizény. Klenba sklepů je z cihel a patrně se jedná o zbytek původní tvrze. V přízemí se místy nacházejí zbytky valené klenby, v patře už jsou stropy bez dochovaných kleneb. Na západě bylo později přistavěno úzké křídlo kryté valbovou střechou.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Zámek stával téměř v centru obce Bačkov. Okolo prochází jak místní komunikace, tak také žlutě značená turistická stezka od Lubna na Zboží. Nedaleko vede také silnice II/347 od Haber na Kunemil a cyklotrasa 4155 ze Zboží na Habry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Převzato ze zápisu jednání zastupitelstva obce Bačkov.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]