BFU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

BFU je výhradně česká iniciálová zkratka počítačového slangu označující běžného či naprosto nezkušeného uživatele. BFU se vykládá jako Běžný Fyzický Uživatel nebo Běžný Franta Uživatel, případně ostřeji Blbý Franta Uživatel. V 21. století se začíná objevovat podoba Běžný Facebookový Uživatel. Vzhledem k neexistenci tohoto pojmu v zahraničí[1] lze předpokládat, že až následně vznikly anglické verze – Bloody Fucking User (sakra debilní uživatel), Beginner For Unix (unixový začátečník) či BrainFree User (uživatel bez mozku).

Takto označený uživatel je z pohledu administrátora/programátora úplně neschopný a zároveň všeho schopný, umí pouze klikat myší na co přijde. Při sebemenším problému zvedá telefonní sluchátko (píše e-mail, posílá ICQ zprávu) a volá svému administrátorovi s tím, že se „to“ pokazilo. Obvykle není schopen popsat problém a porozumět mu.

Agresivní BFU[editovat | editovat zdroj]

Zvláštní variantou BFU je agresivní BFU, který svou neznalost a frustraci z používání výpočetní techniky svaluje na jiné. Jakýkoliv problém (který většinou způsobí sám, mnohdy jde o banální záležitost) svaluje na jiné a agresivně se domáhá rychlé opravy problému s tím, že „předtím to fungovalo“ a tedy je to jednoznačně chyba administrátora.

Neagresivní BFU[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo zmíněno, BFU označuje nezkušeného, běžného, uživatele. Pojem BFU lze tedy zároveň vykládat neagresivní formou jako "Běžný Fyzický Uživatel" .

Český původ termínu[editovat | editovat zdroj]

Podle výzkumu redaktorů časopisu Root.cz je termín původu českého. BFU je specifický český výraz[1] a v zahraničí není znám. V cizojazyčném kontaktu se tedy doporučuje raději používat mezinárodně srozumitelné „lamer“.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Petr Krčmář, Po stopách BFU, root.cz, 2. srpna 2005