Přeskočit na obsah

BBC Alba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
BBC Alba
Zahájení vysílání19. září 2008
SíťBBC
Formát obrazu576i (16:9,SDTV)
SloganSianal Ùr Gàidhlig / A new channel for Scotland (Nový kanál pro Skotsko)
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykskotská gaelština
Oblast vysíláníSpojené království
Sesterské kanályBBC One,
BBC Two,
BBC Three,
BBC Four,
BBC News,
BBC Parliament,
CBBC,
CBeebies
Webwww.bbc.co.uk/bbcalba

BBC Alba je televizní kanál veřejnoprávní BBC a skotské mediální společnosti MG Alba, vlastněný pomocí joint venture. Vysílá od roku 2008.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Debatu o vzniku kanálu vysílajícího ve skotské gaelštině zahájila organizace BBC Trust (britská obdoba naší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání) v roce 2007, konkrétně v listopadu. Krátce na to, 7. prosince 2007, poradní orgán BBC Trust, Audience Council Scotland, doporučil pomoc s vytvořením nového kanálu s tím, že stávající „gaelská zóna“ na BBC Two Scotland zůstane i po zahájení vysílání kanálu. 28. ledna 2008 dal BBC Trust zelenou pro nový gaelský kanál.

Kanál odstartoval 19. září 2008 ve 21 hodin na satelitu a byl simultánně vysílán od 21:00 do 22:30 na BBC Two Scotland. 8. června 2011 bylo také zahájeno šíření kanálu ve Skotsku v DVB-T za účelem zvýšení sledovanosti. Na celém území Spojeného království se kanál vysílá na platformách Virgin Media a Sky.

Program[editovat | editovat zdroj]

Kanál vysílá velké spektrum pořadů ve skotské gaelštině a klade důraz na sport, kterému jsou vyhrazeny 3 hodiny fotbalu, rugby a shinty týdně. Dále vysílá každý všední den od 20:00 svou vlastní zpravodajskou relaci An Là a také dva pořady, které se vysílaly a stále vysílají už na BBC Two Scotland, známý pořad o aktuálních událostech Eòrpa (česky Evropa) a magazín pro děti Dè a-nis? (česky A co teď?) vysílaný už od roku 1993. Oba dva pořady se vysílají nejdříve ve středu večer na BBC Alba a následně ve svých původních časech ve čtvrtek na BBC Two Scotland. Dětské pořady pro BBC Alba vyrábí CBBC.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]