Bachelor of Arts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z BA (Hons))
Skočit na: Navigace, Hledání

Bachelor of Arts, ve zkratce BA nebo BA (Hons), je akademický titul, obvyklý především ve Velké Británii a dalších anglosaských zemích. Absolvování trvá 3 až 3,5 roku (na skotských univerzitách 4 roky) a lze jej přirovnat k českému bakalářskému stupni. Titul se uvádí za jménem, např. Jan Novák, BA, nebo Jan Novák, BA (Hons). Stejně jako u české obdoby Bc. se titul nepoužívá k oslovení.

Anglosaský systém zná dvě podoby titulu – BA a BA (Hons). Titul BA získávají studenti jako nižší stupeň bakalářského studia bez specializace, a BA (Hons) jako vyšší stupeň, tedy se specializací např. v oboru umění, chemie, právo, ekonomika apod. Přídomek „(Hons)“ za titulem znamená Bachelors With Honours, avšak neoznačuje studium s vyznamenáním, ale právě onu specializaci v oboru, čímž se od klasického titulu BA odlišuje. Podle statistiky (Higher Education Statistics Agency) získalo v roce 2010–2011 First 15,5 % studentů a dalších 48,5 % získalo Upper Second (celkem 64 %). Third získalo v tomto roce 7,2 % studentů. Výsledky se nicméně značně liší podle jednotlivých univerzit.

V České republice jej lze získat například na soukromé vysoké škole B.I.B.S. nebo na Prague College, kdy studium probíhá ve spolupráci s některou univerzitou ve Velké Británii, která potom také titul udělí. Případně je možné studovat i dálkově, např. na Open University.