Březinka (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Březinka
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíMalopolské
OkresOsvětim
GminaOsvětim
Březinka
Březinka
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel2 100 (2006)
Správa
PSČ32-600
Označení vozidelKOS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Březinka (polsky: Brzezinka [bʐɛˈʑiŋka]IPA, německy: Birkenau nebo Birkenau bei Neuberun[1]) je vesnice v jižním Polsku nacházející se přibližně 3 kilometry od města Osvětim v Malopolském vojvodství.

Německý vyhlazovací tábor[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Auschwitz-Birkenau.

Během druhé světové války byla vesnice na území anektovaném Třetí říší a přejmenována na Birkenau. Na jejím území pak od října 1941 vyrostl nacistický vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau označovaný také Auschwitz II. Obyvatelstvo Březinky bylo vysídleno a domy byly přestavěny nebo rozebrány a použity pro potřeby tábora.

Ve skutečnosti neexistuje žádná oblast zvaná Brzezinka. Samo slovo Brzezinka je nové, v tom smyslu, že bylo „přejato“ od blízkého Březového lesa (Brzezinky). Oblast, které se v současné době říká Brzezinka, se jmenovala Rajsko a místní obyvatelé jí tak pořád říkají. Táborové centrum Brzezinka leží 4 kilometry od Osvětimi. Vnější obranné zóny jak Brzezinky, tak Osvětimi se setkávají a jsou odděleny pouze železniční tratí.

—úryvek ze zprávy utečenců Vrby a Wetzlera z 25. dubna 1944[2]

Jedno nebo několik míst v lese v okolí Březinky (referovaných jako Březový les nebo Birkewald) za války mnohokrát posloužily jako masové hroby mrtvých z okolních táborů.

V noci nás spočítali, mrtvá těla byla narovnána na ploché vozy s úzkým rozchodem kol nebo do náklaďáků a odvezena do Březového lesa (Brzezinky), kde byla spálena v příkopech několik metrů hlubokých a asi 15 metrů dlouhých.

—úryvek ze zprávy utečenců Vrby a Wetzlera z 25. dubna 1944[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brzezinka na anglické Wikipedii.

  1. Korespondenční lístek z Osvětimi-Birkenau se zavádějícím údajem "pracovní tábor". In: Transport s půlroční karanténou. simonak.eu [online]. [cit. 2019-06-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-24. 
  2. a b http://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/zprava_vrba

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]