Bělorusko-polská státní hranice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
V pravé části obrázku se nachází bělorusko-polská hranice
Hraniční pásmo na bělorusko-polské hranici. Je vidět elektrickou signální stěnu KS-185, kontrolní pás a lehké opevnění.

Bělorusko-polská státní hranice je státní hranice mezi Běloruskem a Polskem. Je současně vnější hranicí Evropské unie a Schengenského prostoru. Táhne se v délce 418 km. V celém svém průběhu je totožná s odpovídající částí bývalé státní hranice polsko-sovětské. V roce 2022 zde byla vybudována tzv. polsko-běloruská bariéra v délce 186 km, která má Polsko bránit před ilegální migrací.[1] Byla reakcí na migrační krizi předchozího roku.[2]

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Polsko-běloruská státní hranice počíná na bělorusko-polsko-ukrajinském trojmezí na řece Západní Bug. Táhne se jeho tokem na severozápad až k vesnici Niemirów, kde se stáčí k severovýchodu. Protíná Bělověžský prales, kde se stáčí na sever a pokračuje severozápadně až k bělorusko-litevsko-polskému trojmezí na řece Marycha.

Hraniční přechody[editovat | editovat zdroj]

Na bělorusko-polské státní hranici je celkem třináct hraničních přechodů, z toho sedm silničních, pět železničních a jeden říční pro kajaky, otevřený pouze sezónně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TEREZA, Baumannová. Polsko dokončuje plot na hranici s Běloruskem. Minsk chce zlepšit vzájemné vztahy. ČT24 [online]. Česká televize, 2022-07-02 [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 
  2. Bělorusko odmítlo vinu za migrační krizi. Letos údajně deportovalo pět tisíc migrantů. ČT24 [online]. Česká televize, 2021-11-25 [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]