Bývalá britská ambasáda v Cetinje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Irska v Cetinje (anglicky: Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Ireland) byl jeden z mnoha zahraničních zastupitelských úřadů Spojeného království, které mělo obdobné zřízené v mnoha zemích světa. Bylo provozováno Ministerstvem pro zahraniční věci a nacházelo se v Cetinje, hlavním městě tehdejšího Černohorského království.

Zřízení[editovat | editovat zdroj]

Velvyslanectví bylo zřízeno v roce 1912, ke svým účelům sloužilo jen 4 roky. Nacházelo se ve vile Luborđeva na ulici Njegoševa a mělo významnou polohu blízko královské zahrady a cetinjského královského paláce.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Vila Luborđeva je klasicistní stavba, postavená v roce 1814. Původně sloužila jako rezidence pro rodiny vyšší společnosti v Cetinje, v roce 1853 ji následně odkoupil kníže Danilo II.. Jako rezidence však nebyla využita a postupně byla zanedbávána. V roce 1911 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a o rok později se stala sídlem britského velvyslenectví. Prvním a jediným velvyslencem se stal sir Anthony Macduff.

Účely[editovat | editovat zdroj]

Zřízením velvyslanectví se více upevnily mezinárodní vztahy mezi Velkou Británií a Černou Horou a již v roce 1913 navštívil černohorského krále Nikolu I. a jeho rodinu v Cetinje britský král Jiří V. s korunním princem Eduardem VIII. a královnou Marií z Tecku.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti hostí budova velvyslanectví hudební akademii Univerzity Černé Hory. Akademie vznikla roku 1980 a je jednou z nejvýznamnějších fakult Univerzity Černé Hory, do Cetinje se ale přemístila až v roce 1996, po požáru původní budovy v hlavním městě Podgorice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]