Býšov (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Býšov, ves v okrese Klatovy.
Býšov
Tvrz Býšov-2011-29-12.JPG
Základní informace
Výstavba před rokem 1395
Zánik 17. století
Materiál kámen
Stavebník Arnošt a Kuník z Býšova
Další majitelé Býšovcové z Býšova
Schwarzenbergové
Současný majitel Jihočeský zemědělský lihovar
Poloha
Adresa Knín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 15054/3-190 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Býšov je tvrz založená na konci 14. století Býšovci z Býšova. Nachází v katastrálním území Knín, pět kilometrů jihovýchodně od Temelína. Je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice Býšov s tvrzí je doložena poprvé v roce 1395 jako majetek pánů Arnošta a Kuníka Býšovců z Býšova, patronů kostela v blízkém Křtěnově. V 17. století byla tvrz opuštěna a přeměněna v sýpku. Barokní konírna byla postavena před rokem 1617.

V březnu 2009 zahájil současný majitel tvrze, Jihočeský zemědělský lihovar, rekonstrukci a revitalizaci areálu statku s tvrzí. Opravy byly vyčísleny na 30 milionů korun, z toho 22 miliónů korun bylo hrazeno z evropské dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad.[2] V roce 2011 byla tvrz otevřena veřejnosti.

Popis tvrze[editovat | editovat zdroj]

Tvrz má chráněnou polohu, vyvýšenou nad okolí. Na východní straně ji odděluje hluboké údolí s potokem Strouha a Starým rybníkem, na severozápadě jsou další dva rybníky Barbora a Pohrobný a na jihu byl dříve příkop.

Studna tvrze Býšov. V pozadí Jaderná elektrárna Temelín.

Tvrz se skládá z dvoupatrové obytné věže tvaru čtyřhranného hranolu o šířce 10,5 metru a výšce 20 metrů. Věž je postavena z lomového kamene, neomítnutá, se silnými zdmi a okénky. K věži přiléhá na východní straně přízemní hospodářská budova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-30]. Identifikátor záznamu 125482 : tvrz Byšov. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ČT24. Chátrající tvrz Býšov nespadne a nezanikne. ČT24 [online]. 2009-02-19 [cit. 2011-10-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]