Búrský buldok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boerboel
Základní informace
Země původu Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika
Synonyma Búrský buldok, burbul
Využití Hlídací, služební , farmářský , rodinný ,pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost 50 - 85 kg
Výška † Pes: od 60 cm
Fena: 55 - 69 cm
Barva Krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá , černá a všechny odstíny žíhané
Klasifikace a standard
Skupina FCI Neuznaná plemena
† výška uváděna v kohoutku

Boerboel nebo též dříve búrský buldok je molossoidní plemeno psa vyšlechtěné v Jižní Africe. Mezinárodní kynologická federace (FCI) jej neuznává a řadí se tedy mezi plemena neuznaná.

Největší zastoupení jedinců v chovu toho plemene nalezneme v databázi organizace SABBS - South African Boerboel Breeders' Society (SABBS), která stála u záchrany těchto farmářských psů ve své zemi, začala je evidovat, čipovat, zdravotně prověřovat a cíleně v chovu uplatňovat, V této organizaci zemi původu se odehrává převážná část mezinárodního chovu . více zde:https://sabbs.org/ V České republice má SABBS své výhradní zastoupení prostřednictvím Boerboel Clubu CZ, který každoročně pořádá akce pro členy i nečleny SABBT - výstavy a bonitace(appraisal) s rozhodčími ze země původu.

Důležitým faktorem je ,že FCI v Jižní Africe (KUSA) nemá právo boerboela zastupovat, ani vydávat rodokmeny, ani jinak s plemenem nakládat. Toto právo má jen SABBS a jeho plemenná kniha vedená u SA STUD BOOK - http://www.studbook.co.za/.

Soud uznal všechna práva původní organzaci, která se o plemeno, jako známe v této podobě, nejvíce zasloužila. Tudíž i standart plemene je jedinný správný ten ,který uvádí SABBS na svých stránkách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dospělý pes

Búrský buldok byl vyšlechtěn v oblasti dnešní Jihoafrické republiky do své současné podoby asi v 17. století. Jeho původním využitím bylo hlavně hlídání majetku, ale současně i ochrana dětí nebo stád, popřípadě lov divoké zvěře. Pravděpodobně vznikl přirozenou selekcí z asyrských molosů.[1] Tyto psy sem pravděpodobně přivezli Búrové a jednalo se o psy typu mastif s těžkou tělesnou konstrukcí a polosvislýma ušima. Pověst říká, že Holanďan Jan Van Riebeeck, který kolonizoval Jihoafrickou republiku si s sebou přivezl mohutného a silného psa typu mastif.[2]

V druhé polovině 20. století plemeno málem vymřelo, protože veřejnost neměla o velké mastify s loveckými pudy již zájem.[2] V 80. letech 20. století ale několik chovatelů založilo SABT ( dnes SABBS ) — sdružení chovatelů boerboelů. Díky nim plemeno nakonec nevymřelo a opět se začalo používat k účelům, k jakým bylo vyšlechtěno, a to k ochraně místních farem , které vlastní převážně bělošská část obyvatelstva. Ti vlastní chovatelské stanice, kde je i několik desítek psů tohoto plemene.

V současné době je hojně zaznamenán i v Evropě, kde toto plemeno získává na oblibě a jsou zde importováni jedinci přímo ze země původu. I v Česku se vyskytuje několik chovatelských stanic tohoto plemene. V zemi svého původu se stále chová, je zastřešen organizacemí SABBS, která určuje celosvětový trend chovu a za jakých podmínek je pes vhodný k chovu ( t.j. appraisal - speciální bonitace vyjádřená v %, výsledky rtg. KYČLÍ I LOKTŮ JE POVINNÉ, profil DNA) . V ČR jeho chov zastřešuje Boerboel Club a Moravia Dog Club, který je postaven na stejných požadavcích do chovu jako v zemi původu. Na rozdíl od chovu boerboela v ČR pod FCI ,kde jsou jen 2 podmínky: výsledek rtg. kyčlí do stupně D/D(3.stupeň) a absolvování 1 výstavy se známkou VD/D, nebo místo výstavy absolvování bonitace.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Výstavní jedinec

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Boerboel je robustní a houževnatý pes typu mastif. Hlava má být velká, ale úměrná ke zbytku těla, říká se o ní, že reprezentuje jeho celý charakter.[3] Ocas je často kupírován,jak uvádí standart , ale není to podmínkou pro všechny psy tohoto plemene. Barva srsti může být šedá, žlutá, hnědá, černá nebo žíhaná, je povolená modrá (dilute - ale při zachování černého nosu). V kohoutku měří psi od 60 cm a feny od 55 cm

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Boerboel je pes, který má tendencí být dominantní a má velmi silný teritoriální pud. Boerboel potřebuje být s majitelem v kontaktu, pokud majitel odejde z domu na delší čas, může mít hlavně v mládí destruktivní tendence. Je aktivní a překvapivě i mrštný, hravý. Inteligentní a bystrý pes, který se dokáže sám rozhodnout. Je schopen výcviku poslušnosti , ale nečekejme od něj takové výkony jako u služebních plemen. Nicméně jeho přednosti ocení majitel při výcviku obran , kdy se projeví jeho vlastnosti, pro které byl šlechtěn.

S cizími lidmi , v přítomnosti majitele, by měl vycházet bez problémů.Pokud je mu svěřen objekt , dvůr, zahrada k hlídání a majitel není v dosahu- rozhodně na kliku od brány nechytejte. Dělá svou práci dobře a důkladně. Miluje děti a všechny členy rodiny a je schopen je bránit i bez předchozího výcviku. S domácími zvířaty vychází zpravidla dobře, vše je podmíněno správnou socializací, která probíhá stejně jako u ostatních plemen.Této fázi vývoje je potřeba věnovat speciální pozornost , čas, a vedení a získáte plnohodnotného člena rodiny ,který vždy vyhodnotí situaci správně .

Chov[editovat | editovat zdroj]

Protože boerboel potřebuje kontakt s majitelem a je citlivý na studené počasí, je vhodnější chovat jej v domě. Pokud se majitel rozhodne chovat toto plemeno venku, je nutné, aby měl zateplenou boudu, kam nefouká vítr a dostatečný prostor k běhání , hlídání, a zaměstnání se.. Boerboelova srst nevyžaduje příliš péče. Je krátká a hustá a 2x ročně líná (na jaře a na podzim), v tuto dobu je nutné věnovat jí více času, mimo toto období ale žádnou péči nepotřebuje. Mytí šamponem srst nevadí.

Tito psi pohyb samozřejmě vyžadují, jsou aktivní a mají rádi pohyb, proto je dobré mít toto na paměti při jeho pořizování. Není pro ně vhodný běh při kole nebo psí sporty jako je agility či dogdancing. Vyžadují ale důsledný výcvik i výchovu. Majitel musí být zkušený v zacházení se psy se sklony k dominanci. Hlavně pak psi (samci) bývají dominantní a nejedná se jen o výchovu, ale i o genetické předpoklady.Vše se ale opět opírá o důslednou socializaci v mladém věku a zkušené vedení .Bohužel někdy toho nejsou schopni ani sami chovatelé . Pro nedostatek vlastních zkušeností .PROTO VÝBĚRU CHOVATELSKÉ STANICE VĚNUJTE DOSTATEK ČASU. Vyplatí se vám to v budoucnu 100x.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

jednou s největší devizí tohoto úžasného plemene je, že statisticky má jeden z nejlepších výsledků postižení dysplazií kyčlí a loktů. Ale i tady jsou zásady stejné- méně je více- jak extra silného krmiva ,tak přehnaného pohybu v době růstu.Ve štěněcím věku se jeho klouby nesmějí totlik namáhat. Je nutné, aby měli kvalitní stravu speciálně pro velká plemena , nedílnou součástí je ale kvalitní maso , nejlépe syrové. Plus doplňky stravy jen když je to nutné.( např. v době výměny zubů přidáváme calcium..atd, na vazy a šlachy nikdy nic nepokazíme různou formou kloubní výživy, které je na trhu velký výběr )

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.celysvet.cz [online]. www.celysvet.cz [cit. 2016-02-17]. Dostupné online. 
  2. a b PESWEB. PESWEB [online]. PESWEB [cit. 2016-02-17]. Dostupné online. 
  3. www.moloss.cz [online]. www.moloss.cz [cit. 2016-02-17]. Dostupné online.