Bósai Kameda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bósai Kameda
Portrait of Kameda Bohsai.jpg
Narození 21. října 1752
Kanda
Úmrtí 15. dubna 1826 (ve věku 73 let)
Edo
Děti Kameda Ryōrai
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Z alba Kjóčúzan (Hory mého srdce)

Bósai Kameda (japonsky: 亀田鵬斎, Kameda Bósai; 21. října 1752 Kanda (dnes část tokijské čtvrti Čijoda) – 15. dubna 1826 Edo) byl japonský literátský malíř, kaligraf a učenec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1772 a 1799 vedl svou vlastní úspěšnou neokonfuciánskou akademii, v níž propagoval eklektický konfucianismus. Po nástupu nového ideologa šógunátu Sadanobua Macudairy vyznávajícího ortodoxní konfucianismus ji ale musel uzavřít a stáhnout se z veřejného života. Později se soustředil na psaní čínských básní, malování a cestování po Japonsku. V Edu se stal jedním ze tří nejuznávanějších kaligrafů. I když žil v závěru svého života v chudobě, stýkal se s mnoha významnými učenci a umělci své doby.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Z nepřeberného množství svých maleb vydal tiskem jen jediné album Hory mého srdce (胸中山, Kjóčúzan). To obsahuje 29 krajinek malířského žánru haiga.

Česky vyšly Kamedovy ilustrace v díle Úzká stezka do vnitrozemí (autor Matsuo Bašó, přeložil Antonín Líman, doslov k výtvarnému doprovodu Helena Honcoopová, ilustrace Kameda Bósai a Kasušika Hokusai; vydal DharmaGaia, Česko-japonská společnost, Praha, 2006)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]