Bílý kámen (Strážná)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
bývalý lom
Bílý kámen
Bílý kámen, vojenský újezd Libavá 3.jpg
Poloha
StátČeskoČesko Česko
okres, krajokres Olomouc, Olomoucký kraj
pohoříNízký Jeseník / Oderské vrchy
Umístěníve svazích pod vrcholem kopce Strážná, vojenský újezd Libavá
Souřadnice
Bílý kámen
Bílý kámen
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Bílý Kámen (rozcestník).

Bílý kámen je slepencová skála, bývalý malý lom, vyhlídka a v minulosti populární cíl výletů, který se nachází ve svahu jihozápadně pod vrcholem Strážná, severovýchodně od obce Mrsklesy, ve vojenském újezdu Libavá v Oderských vrších (subprovincie pohoří Nízký Jeseník) v okrese Olomouc v Olomouckém kraji. Protože místo se nachází ve vojenském prostoru, tak je, bez povolení vojenského újezdu Libavá, nepřístupné.

Popis a historie[editovat | editovat zdroj]

Bílý kámen je skalisko z slepence, které se nachází v prudké stráni kopce Strážná. Nachází se v nejvyšším místě starého lomu, kde těžili kámen převážně obyvatelé z nedalekých obcí zaniklých německých Jestřabí a Varhošť. Místo je obestřeno několika variantami pověstmi o zlém čertu, chudém hospodáři a otci rodiny a jeho chytré manželce, která přetřením černého kamene na bílý, zachránila muži jeho duši před peklem. Čert totiž nepoznal skálu natřenou na bílo. Bílý kámen a sedlo pod Strážnou se stalo v minulosti cílem výletů obyvatel z okolních německých obcí a blízké Hané. Skála byla pravidelně natírána vápnem a později bílou barvou a proto byla dobře viditelná. Po vzniku vojenského prostoru již od 50. let 20. století nebylo možno místo navštívit. Situace se změnila až v roce 1994, kdy díky pochopení tehdejšího velitele vojenského újezdu Libavá pplk. Janíčka a správce vojenského Újezdu Libavá pplk. Valoviče a zájmu dalších lidí, bylo umožněno navštěvování civilnímu obyvatelstvu v rámci cykloturistické akce Bílý kámen. Akce Bílý kámen, která byla spojena také s návštěvou jiných míst vojenského prostoru, se pak každoročně (mimo období covidové pandemie v roce 2020) periodicky opakovala.[1][2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Místo je přístupné jen po lesních a polních cestách.

Poblíž Bílého kamene se nachází Sedlo pod Strážnou s pietním místem, tankové cesty, Kašparova vyhlídka a zaniklé německé obce Jestřabí a Varhošť.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BÍLÝ KÁMEN • 28. srpna 2021 • XXVII. ročník. BÍLÝ KÁMEN [online]. [cit. 2021-06-14]. Dostupné online. (česky) 
  2. MACHALLA, Jindřich. Kronika Libavska. 6. vyd. [s.l.]: Ing. Hana Martínková, duben 2018. 544 s. ISBN 978-80-270-3568-7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]