Bílé útesy v Doveru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bílé útesy v Doveru
Bílé útesy v Doveru v pohledu přes Lamanšský průliv z Cap Gris Nez ve Francii
Mapa bílých doverských útesů

Bílé útesy Doverské (anglicky White Cliffs of Dover) jsou proslulé útesy na britském pobřeží v hrabství Kent. Rozkládají se v okolí Doveru mezi městy Folkestone na západě a Deal na východě. Nacházejí se na nejužším místě Lamanšského průlivu a od francouzského města Calais je dělí jen 34 km. Právě sem proto směřovali a směřují všichni, kdo se chtějí dostat z evropské pevniny na britské ostrovy, takže přestože se podobné útesy nacházejí i na jiných místech, nejznámější jsou ty poblíž Doveru. Díky strategické poloze a zářivě bílé barvě byly útesy vyhlášené již v antice a mohl podle nich vzniknout i původní název Anglie - Albion (z latinského alba - bílý).

Bílou barvu skal způsobuje jejich geologické složení - tvoří je čistá křída, místy obsahující valouny pazourku. Útesy jsou součástí křídové tabule North Downs, která vytváří podloží celého jihovýchodního pobřeží Anglie. Vznikaly na konci druhohor, ve svrchní křídě (zhruba před 70 miliony lety), kdy se na dně mělkého moře hromadily kalcitové schránky odumřelých mikroorganismů, zejména kokolitek. Obrovské množství těchto schránek, nahromaděné během tisíců let, vytvořilo desítky metrů mocné sedimenty. V současné době jsou strmé skalní stěny neustále narušované erozí, takže pomalu ustupují směrem do vnitrozemí.

Specifické křídové prostředí, které popisovali učenci již v 16. století, obývá množství vápnomilných a slanomilných rostlin.

Souřadnice: 51°8′24″ s. š., 1°22′12″ v. d.