Přeskočit na obsah

Bílá Nisa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílá Nisa
V Loučné nad Nisou
V Loučné nad Nisou
Základní informace
Délka toku9 km
Plocha povodí22,205 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí2-04-07-0060
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký krajBedřichov, Janov nad Nisou, Loučná nad Nisou, Hraničná, Rýnovice, Mšeno nad Nisou, Jablonec nad Nisou)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílá Nisa (též Rýnovická Nisa) je pravostranný přítok řeky Lužická Nisa. Pramení u obce Bedřichov v Jizerských horách v místě zvaném Klikvová louka v nadmořské výšce 770 m. Bílá Nisa dále protéká obcí Bedřichov, Janov nad Nisou, tvoří předěl mezi Hraničnou a Loučnou (dnes části obce Janov nad Nisou), a dále Rýnovicemi, Mšenem, Prosečí nad Nisou a Jabloncem nad Nisou (dnes vše místní části města Jablonec nad Nisou). V místě zvaném Brandl na území města Jablonec nad Nisou se zprava vlévá do hlavního toku řeky Lužická Nisa.

Délka toku je 9 km. Je kuriozitou, že Bílá Nisa je delší o 2 km než hlavní větev řeky Lužická Nisa. Délka toku z Brandlu k prameni řeky Lužická Nisa činí pouhých 7 km. Oblast pramene řeky Lužická Nisa byla pro obyvatele přístupnější a snáze v terénu určitelná, proto prameniště v obci Nová Ves nad Nisou je označováno jako pramen Nisy přinejmenším od počátku 18. století. Prameniště Bílé Nisy není jednoznačné, Bílá Nisa vytéká z rašeliniště Klikvová louka.

V kartografii na mapách ale bývá u řeky Lužická Nisa jako horní tok znázorněna právě Bílá Nisa, jako linie, která se u města Jablonec nad Nisou ostře stáčí na sever.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název v minulosti kolísal. Ustálen byl základ Nisa, kterým se ale v oblasti lidově nazývaly skoro všechny větší potoky.

Název Bílá Nisa se ustálil až ve 20. stol. V minulosti kolísal většinou podle úhlu pohledu mluvčího. Z historických písemností a map je doloženo, že obyvatelé obcí na levém břehu - zejména Mšena nad Nisou a Jablonce nad Nisou a maloskalského panství, řeku nazývali zpravidla jako Rýnovická Nisa, protože tekla před obcí Rýnovice. Když šli do Rýnovic, museli nejprve překročit Nisu. A obyvatelé pravého břehu - Rýnovic, Lukášova a libereckého panství Nisu nazývali jako Mšenská Nisa, protože tekla z jejich pohledu před Mšenem. Autoři místních poměrů neznalí měli v pojmenování zmatek, používali oba názvy. Novější je název Bílá Nisa, který se používal jako název vymezující se proti řece Černá Nisa, jejíž voda tmavší, protože vytéká z rašelinišť. Nicméně Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR ji zná jako Nisu Rýnovickou[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR. www.chmi.cz [online]. [cit. 20-05-2006]. Dostupné v archivu pořízeném dne 20-05-2006. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]