Aziru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aziru
Narození14. století př. n. l.
Úmrtí14. století př. n. l.
PotomciAri-Teššup
OtecAbdi-Ashirta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aziru byl ve 14. století př. n. l. kanaánský vládce Amurru, moderního Libanonu, vazal egyptského faraona Achnatona a chetitského krále.

Život[editovat | editovat zdroj]

Aziru se narodil jako syn krále Abdi-Aširty. Informace o něm pocházejí zejména z jeho korespondence s egyptským faraonem Achnatonem z takzvaného Achetatonského archivu, v níž Aziru egyptskému panovníkovi přísahal svou loajalitu. Navzdory tomu, že se počítal mezi formální vazaly Egypta, pokusil se rozšířit své království směrem k pobřeží Středozemního moře a dobyl město Sumur (Simyrra). Tento čin znepokojil jeho sousedního panovníka Rib-Hadda, vládce Byblosu, jenž požádal egyptského faraona o zásah proti Azirově rozpínavosti. Záhy však byl Rib-Hadda svržen z trůnu svým bratrem Ili-Rapihem a uprchl k bejrútskému králi Ammunirovi. Poté, co neúspěšně apeloval na egyptského faraona o intervenci ve svůj prospěch, se s žádostí o pomoc obrátil na svého někdejšího nepřítele Azira, který ho ale vzápětí zajal a předal do rukou pána Sidónu, kde Rib-Hadda našel svoji smrt.[1]

Azira následně povolal faraon Achnaton do Egypta, aby zde král Amurru vysvětlil své činy.[2] Aziru byl v Egyptě zadržován nejméně rok – faraon ho propustil až ve chvíli, kdy Chetité dobyli město Amki, čímž závažně ohrožovali Amurru. Po návratu do Kanáanu Aziru však navázal kontakty s chetitským králem Šuppiluliumašem I., jemuž se na úkor Egypťanů zcela podřídil.[3] Zemřel zřejmě v sedmém roce vlády chetitského krále Muršiliho II., kdy v Egyptě vládl Ramesse II.[4] Na trůnu Azira vystřídal jeho syn Ari-Teššup, po němž následoval Duppi-Teššup.

Ve svém historickém románu Egypťan Sinuhet Azira ztvárnil finský spisovatel Mika Waltari.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Aziru na anglické Wikipedii a Aziru na německé Wikipedii.

  1. Bryce 1998, s. 186.
  2. MORAN, William L. The Amarna letters. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1992. Dostupné online. ISBN 978-0801867156. S. 248–249. (anglicky) 
  3. Bryce 1998, s. 189.
  4. HELCK, Wolfgang. Aziru. In: HELCK, Wolfgang. Lexikon der Ägyptologie.. Wiesbaden: O. Harrassowitz, 1975. ISBN 3-447-01670-1. S. 587–588. (německy)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Aziru na journals.equinoxpub.com