Avraham Firkovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Avraham Firkovič
Narození 2. září 1787
Luck
Úmrtí 17.jul. / 29. června 1874greg. (ve věku 86 let)
Çufut Qale
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avraham ben Samuel Firkovič (ABen ReŠeF hebrejsky אברהם בן שמואל‎‎ 17861874) byl významný představitel východoevropských Karaitů.

Narodil se v Lucku (Volyně – Ukrajina), pak žil v Litvě a nakonec se usadil v Čufut Kale na Krymu. Byl významným Chachamem, sběratelem hebrejských textů a amatérským archeologem.

Avraham Firkovič se snažil ke konci svého života přesvědčit carské úřady a odbornou veřejnost, že karaitští Židé jsou potomky Ztracených deseti izraelských kmenů a tedy nejsou potomky kmene Juda. To znamená, že Karaimové nejsou příslušníci kmene Juda a nejsou odpovědní za ukřižování Ježíše Nazaretského. Tvrdil, že Karaimové jsou usazeni v oblasti Krymu již od doby Babylonského exilu – od doby před ukřižováním. Tím chtěl chránit Karaimy před antisemitskými zákony carského Ruska. Abraham Firkovič padělal dokumenty i náhrobní kameny. Padělky měly sloužit jako důkaz, že Karaité nejsou Židé, ale Izraelité. Paradoxně se ve vykopávkách v oblasti jižního Ruska a Krymu našly náhrobky a předměty, které by mohly potvrdit přítomnost ztracených izraelitských kmenů, Firkovič tedy mohl vycházet z reálných informací.

Avraham Firkovič netvrdil, že Karaimové jsou potomky Chazarů. To začal tvrdit až jeho nástupce Seraja Šapšal. Seraja Šapšal tvrdil, že východoevropští Karaimové jsou turkického původu - potomci Chazarů. Šapšal spolupracoval s bolševiky a později i s nacisty. Předal gestapu seznam litevských Karaimů, a tak Němci pak mohli identifikovat rabanitské Židy s falešnými dokumenty.