Avignonský most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avignonský most
Le pont d'Avignon depuis l'île de la Barthelasse.jpg
Základní údaje
StátFrancieFrancie Francie
PřesRhôna
ArchitektJean de Tensanges
Otevřen1185
Souřadnice
Parametry
Materiálkámen
Délka120 m a 920 m
Šířka4 m
Mapa
Další data
Kód památkyPA00081815
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avignonský most (francouzsky oficiálně Le pont Saint-Bénézet, běžně i Le pont d'Avignon) je most v Avignonu v departementu Vaucluse v jižní Francii. Most byl již v roce 1840 zařazen mezi francouzské kulturní památky.[1] V roce 1995 byl most svatého Benézéta spolu s papežským palácem a avignonskou katedrálou zapsán pod souhrnným názvem "Historické centrum Avignonu" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní dřevěný most přes obě ramena řeky Rhôny byl postaven mezi roky 1171 a 1185 a z velké části zničen při obléhání města Ludvíkem VIII. roku 1226.

Kresba mostu z roku 1618. (Archiv města Avignonu)
Torzo Avignonského mostu

V roce 1355, jen několik let před stavbou Karlova mostu v Praze, byl nahrazen kamenným mostem v původní délce kolem 920 metrů s 22 oblouky. Postupně ho ničily povodně, definitivně katastrofální povodeň roku 1668, po níž už nebyl opraven. Dnes stojí již jen poslední čtyři oblouky a zbytky mostu slouží jako turistická atrakce. Most se stal námětem pro známou francouzskou lidovou píseň Sur le pont d’Avignon (Na Avignonském mostě).

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Svatý Bénézet, po němž se most jmenuje, byl podle legendy původně místní pasáček, který dostal boží vnuknutí, že je třeba vystavět v Avignonu most, a dokázal o svém poslání přesvědčit místní honoraci tím, že zázračně zvedl těžký kámen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chapelle et pont Saint-Bénézet [online]. Paříž: Ministerstvo kultury Francouzské republiky [cit. 2020-01-17]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. Historic Centre of Avignon: Papal Palace, Episcopal Ensemble and Avignon Bridge [online]. UNESCO [cit. 2020-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]