Avenida Presidente Masaryk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Avenida Presidente Masaryk
Umístění
StátMexikoMexiko Mexiko
MěstoCiudad de México
Poloha
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avenida Presidente Masaryk (španělsky třída prezidenta Masaryka) je jednou z nejluxusnějších ulic v hlavním městě Mexika Ciudad de México. Nachází se ve čtvrti Colonia Polanco. Po prvním československém prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi ji pojmenoval mexický prezident Lázaro Cárdenas del Río v roce 1936. Jeho rozhodnutí bylo podporováno židovskou obcí ve čtvrti Polanco, neboť si vážila Masaryka jako ochránce lidských práv včetně práv židovského obyvatelstva v Rakouském císařství a posléze v Československu. Od roku 2000 zde též stojí Masarykova socha a pamětní deska.

Kromě mnoha luxusních obchodů s oblečením a jiným módním zbožím, jako jsou Dior a Gucci, se zde nachází také několik z nejdražších restaurací v této megacity. Třída Masaryk, jak je její název běžně zkracován, bývá přirovnávána např. k newyorské Fifth Avenue (Páté Avenue).

Ulice je pravidelně zařazována mezi nejdražší nákupní ulice světa, především však celé Latinské Ameriky.[1]

Socha a památky na Tomáše Garrigua Masaryka[editovat | editovat zdroj]

Socha Tomáše Garrigue Masaryka
Obchodní třída Avenida Presidente Masaryk

Dne 28. října 2000 zde velvyslanectví České republiky v Mexiku odhalilo památník TGM[2] se sochou věnovanou hlavním městem Praha.[3] Jedná se o stejnou sochu, jaká stojí před Pražským hradem, obě byly odlity současně. Na ulici jsou dále tři pamětní desky TGM a jedna busta ve vchodu do místního obchodního centra. Socha, busta a dvě z pamětních desek byly instalovány ve stejném roce 2000[4] díky velvyslanectví ČR. Starší z desek na horním konci Avenidy Presidente Masaryk je na místě již řadu let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Avenida Presidente Masaryk na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]