Avaceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Avaceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 77 miliony let (kampán)

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření avaceratopse
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Nadčeleď: Ceratopsia (Ceratopsia)
Čeleď: Ceratopsidae (Ceratopsidae)
Rod: Avaceratops
Dodson, 1986
Binomické jméno
Avaceratops lammersi
Dodson, 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avaceratops byl menší rohatý dinosaurus (ceratopsid), který žil v období svrchní křídy (asi před 77 miliony let, geol. stupeň kampán) na území dnešních USA.

Objev a pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Fosílie tohoto dinosaura byly objeveny na počátku 80. let v Montaně a v roce 1986 byly formálně popsány paleontologem Peterem Dodsonem. Rodové jméno bylo zvoleno podle jména manželky objevitele tohoto dinosaura Eddieho Colea - Ava. Druhové jméno bylo zase zvoleno na počest majitelů pozemku, na kterém byl objev učiněn - rodiny Lammersových.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Avaceratops patřil do čeledi Ceratopsidae, infrařádu Ceratopsia. Tito tzv. rohatí dinosauři byly většinou mohutnými čtvernožci s rohy na hlavě, papouščím zobákem a dlouhým krčním límcem. Postavení tohoto zástupce v rámci celé skupiny je nejisté. Byl to malý ceratopsid s pevným límcem, takže mohl být snad předkem populárnějšího příbuzného triceratopse. Podle Penkalskiho a Dodsona (1999) snad tvořil Avaceratops spojující článek mezi dvěma podčeleděmi Centrosaurinae a Ceratopsinae.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako všichni ostatní rohatí dinosauři, byl i Avaceratops býložravec. Jelikož krytosemenné rostliny byly ještě v tomto období méně hojné než dnes, je možné, že se tento dinosaurus živil spíše relativně hojnými kapradinami, cykasy a jehličnany. Svým silným zobákem byl zřejmě schopen uštipovat i silné větve a výhonky.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]