Autun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autun

Autun je historické město ve Francii, region Burgundsko, département Saône-et-Loire, s asi 15 000 obyvateli (2006). Leží na řece Arroux na okraji lesnaté oblasti Morvan.

Historie


Římský chrám

Autun (lat. Augustodunum) byl založen císařem Augustem roku 10 př. n. l., od 2. století je zde doložena křesťanská obec a od 3. - 4. století biskupství. Roku 532 se před městem odehrála významná bitva, v níž Frankové porazili Burgundy a Autun se stal jejich hlavním městem. Roku 725 město dobyli a vyplundrovali maurští (umajjádští) nájezdníci, byl to však krajní bod jejich expanze a o sedm let později, po bitvách u Tours a Poitiers se opět stáhli do Španělska. Za stoleté války roku 1379 město zpustošili Angličané.

Na vojenské škole v Autunu studoval Napoleon I. i jeho bratr Josef Bonaparte a pověstný francouzský ministr zahraničí Talleyrand byl autunským biskupem.

Památky

Autun si do značné míry zachoval středověké hradby s 23 věžemi, které stojí na základech římské hradby v délce asi 6 km. Z římské doby se zachovaly dvě brány (Porte d´Arroux a Porte Saint-André), divadlo pro 17 tisíc diváků a zřícenina chrámu, podle podání zasvěceného bohu Janusovi.

Hlavní pamětihodností je však románská katedrála sv. Lazara na návrší nad starým městem, vystavěná v letech 1120 - 1146 a přestavěná po vypálení Angličany roku 1379. V 15. století byla postavena také mohutná střední věž nad křížením. Z původní románské výzdoby se zachovala také řada sochařských detailů, zejména monumentální tympanon západního portálu s výjevy Posledního soudu.

Partnerská města

Autun, ktedrála
(Interiér, kolem 1140)

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Autun na Wikimedia Commons

Zdroj

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie.