Autarkie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Autarkie (z řec. autarkeiá - soběstačnost, nezávislost) nezávislost lidského společenství na okolí. V antice šlo o ideál filosofických škol epikureismu, kynismu a stoicismu.[1] Ve starověkém Řecku byla žádoucím stavem pro rodinnou domácnost (oikos), která si měla sama zajistit vše potřebné pro svou existenci a být tak co nejméně hospodářsky závislá na svém okolí. Jako politický ideál platila autarkie i pro stát (řeckou polis), který měl být pokud možno nezávislý na ostatních státech. Vedle autonomie šlo o další charakteristický rys řecké obce.[2] Autarkie se neomezuje pouze na ekonomiku, jde o soběstačnost například i z hlediska obrany státu. V praxi ale šlo spíše o ideální cíl, jelikož řecké městské státy na sobě byly často v mnoha ohledech závislé, například na dovozu potravin nebo surovin.

V novověku na autarkii v západní Evropě do určité míry navazuje ekonomická teorie merkantelismu. Národní stát měl podle této doktríny usilovat o soběstačnost a aktivní obchodní bilanci, budovat silné hospodářství, shromažďovat bohatství (peníze a drahé kovy) a omezovat dovoz.[3] Ve 20. století se autarkii pokoušely bez velkého úspěchu uplatňovat některé totalitní státy (Nacistické Německo, Hodžova Albánie, režim Rudých Khmerů v Kambodži). V Severní Koreji je soběstačnost (Čučche) součástí státní ideologie, ale země se neobejde bez pomoci ze zahraničí. Opakem autarkního systému v ekonomii je ekonomický liberalismus, který podporuje volný obchod.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOKOL, Jan. Malá filosofie člověka a Slovník filosofických pojmů. 5.. vyd. Praha: Vyšehrad, 2007. ISBN 978-80-7021-884-6. 
  2. MAREK, Václav; OLIVA, Pavel; CHARVÁT, Petr. Encyklopedie Dějin starověku. Praha: Libri, 2008. ISBN 978-80-7277-201-8. 
  3. MALINA, Jaroslav. Antropologický slovník | Přírodovědecká fakulta MU. is.muni.cz [online]. [cit. 2017-03-28]. Dostupné online. 
  4. TOMEK, Miroslav. Encyklopedie Radiožurnálu: Víte, co je to autarkie? | Český rozhlas. rozhlas.cz [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]