Austroposeidon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAustroposeidon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 84 až 66 miliony let
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Nadčeleď Titanosauria
Rod Austroposeidon
Binomické jméno
Austroposeidon magnificus
Bandeira et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Austroposeidon („jižní Poseidon“) byl velký titanosaurní sauropod, který žil před asi 84 až 66 miliony let (stupně kampán - maastricht) na území dnešní Brazílie (stát Sao Paulo). Fosilie dinosaura byly objeveny již roku 1953 v sedimentech souvrství Presidente Prudente paleontologem Llewellynem Ivorem Pricem. Holotyp nese označení MCT 1628-R a je jediným známým exemplářem tohoto druhu. Původní lokalita objevu již byla bohužel ztracena. Dinosaurus byl formálně popsán roku 2016 jako A. magnificus.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Austroposeidon je v současnosti největším známým brazilským dinosaurem. Protože se dochovaly jen jeho obratle, můžeme jeho velikost pouze odhadnout. Pravděpodobně ale dosahoval délky kolem 25 metrů.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Austroposeidon patří do kladu Lithostrotia na jeho bazální pozici, jeho blízkými příbuznými byly zřejmě rody Mendozasaurus a Futalognkosaurus.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Bandeira, K.L.N.; Medeiros Simbras, F.; Batista Machado, E.; de Almeida Campos, D.; Oliveira, G.R.; Kellner, A.W.A. (2016). "A New Giant Titanosauria (Dinosauria: Sauropoda) from the Late Cretaceous Bauru Group, Brazil.". PLoS ONE. 11 (10): e0163373. doi:10.1371/journal.pone.0163373

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]