Australská federace ledního hokeje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Australská federace ledního hokeje, anglicky Australian Ice Hockey Federation, též Ice Hockey Australia , je národní hokejovou federací Austrálie. Členem IIHF je od 11. února 1938. Jejím nynějším prezidentem je Don Rurak.

V současnosti je v Austrálii okolo 3000 registrovaných hráčů, z toho přes 1500 v kategorii mužů a okolo 1150 hráčů v kategorii juniorů. Registrováno je rovněž okolo 250 žen. K dispozici je 21 krytých hřišť.

Mužská australská hokejová reprezentace se zúčastňuje mistrovství světa v ledním hokeji, v roce 2009 sestoupila z Divize I. do Divize II. V roce 2008 byla na žebříčku IIHF na 33. místě. Ženská hokejová reprezentace byla v témže roce na 25. místě.

Nejvyšší klubovou mužskou soutěží je Australská liga ledního hokeje - Australian Ice Hockey League. V současné podobě se hraje od roku 2000, v roce 2011 ji hraje osm týmů. Vítěz ligy získává Goodall Cup, který patří k celosvětově nejstarším hokejovým trofejím, hraje se o něj od roku 1909. Před založením ligy byl Goodall Cup soutěží mezi výběry jednotlivých australských států.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]