Auditorium Parco della Musica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Auditorium Parco della Musica
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
ArchitektRenzo Piano
Výstavba2002
Poloha
AdresaVia Pietro de Coubertin, 30, Řím, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parco della Musica auditorium je koncertní sál v Římě. Navrženo bylo Renzo Pianem v architektonické soutěži v roce 1994.

Okolnosti stavby[editovat | editovat zdroj]

Římská filharmonie účinkovala do počátku 90. let v nevyhovujících a provizorních prostorách. Usnesením z roku 1993 bylo rozhodnuto o vybudování nového koncertního sálu. Ten měl povznést město na jemu příslušnou evropskou úroveň a vyjadřovat kulturní zaměření Říma. Instrumentální hudba měla najít své stálé sídlo v ambiciózním komplexu s názvem Parco della Musica.

V roce 1995 se začalo s výkopovými pracemi, které musely být přerušeny z důvodu nálezu pozůstatků římské osady. V následujících letech bylo nutno projekt upravit. Roky trvající archeologický průzkum oddálil plánované ukončení. Neplánovaně narostly i náklady. I kvůli sporům se stavebními firmami se rozpočet vyšplhal na 150 milionů eur.

Poslední část Parco della Musica byla otevřena před Vánocemi 21. prosince v roce 2002.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

V urbanistickém prostoru je stavba citlivě zasazena do okolního prostředí a stala se důležitým orientačním prvkem. Byla postavena na dlouho nevyužívaných pozemcích v areálu bývalého olympijského sportoviště v severní části města. Budova se nachází Viale Pietro de Coubertin 30 v Římě.

Koncept návrhu[editovat | editovat zdroj]

Světoznámý italský architekt navrhl kompozici tří obrovských separovaných hal, připomínajících brouky. Právě tvar objektů se stal zajímavým a poutavým. Jako zdroj inspirace uvádí loutnu. Archeologové odkryli a v areálu i vystavili cenné hudební nástroje ze sbírky Santa Cecilia. Místní obyvatelé dali stavbě přezdívku skarabeus.

Olověné střechy reagují na kupolovité stavby , které jsou v celém Římě a zároveň slouží k dokonalému zastínění nežádoucího signálu mobilních telefonů.

Propojení stavby s okolím pomáhá zeleň. Ta obepíná, zkrášluje a propojuje celý prostor. Celkově jsou tři obrovské, prostoru dominující, objekty situovány kolem velkého otevřeného amfiteátru s kapacitou přibližně 3 000 diváků. Každý koncertní sál má jedinečný tvar odlišující se výrazem, rozměry a funkcí od ostatních. Všechny se však dají charakterizovat vysokou flexibilitou a všestranností vnitřních prostor.

Kapacita jednotlivých sálů:

  • Sala Santa Cecilia 2 756 diváků
  • Sala Giuseppe Sinopoli 1 273 diváků
  • Sala Goffredo Petrassi 750 diváků

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Trojice koncertních sálů je prioritně určena pro Římskou filharmonii (Accademia Nazionale di Santa Cecilia). Součástí objektu je i pět zkušeben různých velikostí a správní budova.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Za několik let od otevření se Parco della Musica stal jedním ze světově nejnavštěvovanějších hudebních zařízení.[zdroj?] Ročně ho navštíví více než jeden milion diváků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parco della Musica auditorium na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]