Audience (hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Audience je jednoaktové tragikomické absurdní drama Václava Havla z roku 1975. Je řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Vaněk, intelektuál, který musí pracovat v pivovaru. Ferdinanda Vaňka si předvolá jeho nadřízený, sládek, který je na naprosto odlišné úrovni než Vaněk. Hra je částečně autobiografická (Vaněk reprezentuje Havla) a jsou zde odkazy na reálné postavy (Gott, Bohdalová, Kohout).

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Vaněk: Inteligentní, intelektuální spisovatel nucený pracovat v pivovaru, autorovo alter ego (fiktivní osoba, psychologicky totožná s autorem), je sledován tajnou policií. Po celou hru používá spisovný jazyk a má ušlechtilé způsoby vyjadřování.

Sládek: Nadřízený Vaňka, rozhoduje o umístění pracovníků v pivovaru, ve Vaňkovi vidí autoritu i přes to, že je Vaněk jeho podřízený. Snaží se mu podlézat a chce se mu svěřovat. V průběhu hry se víc a víc opíjí. Je typickým představitelem jednoduššího člověka a ignoranta, projevuje se to jednak jeho projevem, jazykem, intelektem a také tím, že Vaňkovi tyká, přestože ten mu v celé hře vyká.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává v 70. letech 20. století - období totalitního režimu, důvěrně Havlovi známé. Celá hra se odehrává v sládkově kanceláři v nejmenovaném pivovaru.

Tematika[editovat | editovat zdroj]

Hra se snaží poukázat na absurditu komunistické společnosti, na neskutečnou propast mezi intelektuály a burany. Dalším tématem je nepřímá kritika totality a nesvobody.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vaněk jako spisovatel pracuje v době totality v pivovaru, kde společně s cikány válí sudy do sklepů. Sládek však Vaňkovi nabídne možnost povýšit na místo skladníka, což by pro Vaňka bylo ideální, protože by mohl v klidu psát své hry. Pokud by ale chtěl tuto činnost vykonávat, musel by na sebe donášet Sládkovi. Sládek totiž na Vaňka musí psát zprávy pro StB a jako jednodušší člověk s tím má problémy. Vaněk nabídku odmítá - v závěru díla pochopí bezvýchodnost celé situace a nejen to, dokonce absurditu celé doby. Hra končí Vaňkovými slovy „Je to všechno na hovno —“.

Audiovizuální podoby díla[editovat | editovat zdroj]

Hra byla vydána na CD i na gramofonové desce (pouze ve zvukové podobě), kde vystupoval Václav Havel v roli Vaňka osobně. Dále existuje i její televizní podoba, kdy roli Vaňka ztvárnil Josef Abrhám. V obou případech roli sládka hrál Pavel Landovský.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]