Audi Sport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
quattro GmbH
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma GmbH
Datum založení 1983
Adresa sídla Neckarsulm, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Mateřská společnost Audi
Majitel Volkswagen Group
Identifikátory
Oficiální web www.audi-mediacenter.com/en/audi-sport-gmbh-formerly-quattro-gmbh-2946
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Audi Sport GmbH stoprocentní dceřiná společnost AUDI AG se sídlem v Neckarsulmu. Vznikla v roce 1983 jako quattro GmbH, nezávislou se stala v roce 1996, v roce 2016 změnila název na současný.

Společnost má na starosti úpravy různých modelů Audi. Počátky původní společnosti quattro GmbH sahají do roku 1983, kdy byla založena za účelem prodeje příslušenství, především koženého čalounění podle přání zákazníka. V 90. letech byl záběr společnosti quattro GmbH postupně rozšiřován. Kromě individualizace vozidel (Audi exclusive; výbavy S line) a nabídky příslušenství (Audi collection) odpovídá quattro GmbH v současnosti také za vývoj a výrobu modelů RS a Audi R8, jakož i oblast zákaznického motoristického sportu (Audi Sport; od roku 2009).

Společnost quattro GmbH sídlí v Neckarsulmu a zaměstnává přibližně 750 lidí. Během 30 let své existence vyrobila cca 90 tisíc vozů, individualizovala více než 160 tisíc vozů a prodala 2,5 milionu příslušenství. V roce 2013 byla v průmyslovém parku Böllinger Höfe zahájena výstavba nové výrobní haly s karosárnou a montážní linkou pod jednou střechou pro Audi R8. Výroba supersportovního modelu se přestěhuje do nových prostor na podzim 2014.

Modely RS jsou sportovní vysokovýkonné verze, které představují vrchol příslušné modelové řady. Společnost quattro GmbH stála rovněž za vznikem dvanáctiválcového SUV Audi Q7 V12 TDI quattro. Aktuální výrobní program zahrnuje modely RS 4 Avant, RS 5 Coupé, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant, RS 7 Sportback, RS Q3, R8 Coupé a R8 Spyder.

Mezi nejprodávanější příslušenství patří jedinečná kola z lehké slitiny s průměrem ráfku až 21 palců. Další možnosti individualizace nabízí paleta laků karoserie s více než 100 barevnými odstíny, včetně matných laků pro vybrané modely, a bezpočet barevných kombinací a materiálů v interiéru. Specialitou pro nejnáročnější zákazníky jsou limitované edice Audi exclusive concept, které byly dosud představeny na základě modelů Audi Q7 V12 TDI (2009), SQ5 TDI (2012) a A8 L W12 (2013).

Oddělení Audi Sport nabízí zákazníkům v oblasti motoristického sportu úspěšné závodní vozy Audi R8 LMS, resp. Audi R8 LMS ultra (modernizovaná verze dodávaná od února 2013). Pro severoamerické mistrovství GRAND-AM je k dispozici Audi R8 GRAND-AM, zatímco v Číně se jezdí značkový pohár s vozy Audi R8 LMS.[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]