Aude (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aude
řeka v Carcassonne
řeka v Carcassonne
Základní informace
Délka toku224,1 km
Plocha povodí6074 km²
Průměrný průtok43,6 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
FrancieFrancie Francie (Midi-Pyrénées, Languedoc-Roussillon)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aude je řeka na jihu Francie (Midi-Pyrénées, Languedoc-Roussillon). Její celková délka je 224,1 km. Plocha povodí měří 6074 km² a zasahuje na území šesti departementů (Aude, Pyrénées-Orientales, Ariège, Haute-Garonne, Tarn a Hérault).

Římané nazývali řeku Atax. Někteří antičtí autoři nazývali řeku Narbôn (např. Polybius). V roce 1342 nazval Roussillon Cartulary z Alartu řeku Auda resp. Ribera d'Aude. Ve středověku se pro řeku objevují pojmenování Adice, zase Atax, Fluvium Atacis, Flumine Atace, Flumen Ataze a Juxta Aditum fluvium.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severních svazích Pyrenejí v Massif du Carlit v nadmořské výšce 2185 m na území obce Les Angles nad stejnojmenným horským jezerem, kterým následně protéká. Teče rovnoběžně s řekou Têt. V oblasti Capcir má charakter horské řeky a naplňuje několik přehradních nádrží (Matemale, Puyvalador). Následně se zahlubuje do soutěsek a protéká prastarou krajinou. Od Axatu protéká předpyrenejskými vápenci přes řadu malých obcí (Quillan, Espéraza, Couiza, Alet-les-Bains a Limoux). Poté se blíží ke Carcassonne a mění svůj hlavní směr ze severního na východní. Tato změna směru je důsledkem pirátství vodních toků po vzniku Pyrenejí. Na dolním toku je řeka klidnější a vyplňuje hlubokou brázdu, která odděluje právě Pyreneje a Francouzské středohoří. Přijímá zde řadu přítoků, z nichž jsou nejvýznamnější Orbieu zprava a Argent-Double a Casse zleva. Teče rovnoběžně s Canal du Midi, klikatí se mezi vinicemi a vtéká do naplaveninové pláně u Narbonne. Následně část naplňuje síť zavlažovacích kanálů a starobylých rybníků a zbytek se vlévá do Lvího zálivu do Středozemního moře mezi obcemi Fleury a Vendres resp. mezi městy Narbonne a Béziers na hranicích departementů Aude a Hérault.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Nad Carcassonne přijímá Aude jen krátké strmé horské řeky a potoky. Níže pak přijímá i větší řeky a to převážně zleva z pohoří Montagne Noire. Přítoky od pramene k ústí zachycuje tabulka:

Řeka Místo soutoku Strana přítoku Délka (km)
Lladura Réal levá 16
Galbe Puyvalador levá 14
Bruyante Rouze levá 14
Aiguette Sainte-Colombe-sur-Guette pravá 20
Rébenty Saint-Martin-Lys levá 34
Saint-Bertrand Quillan pravá 19
Ruisseau de Fa Espéraza levá 14
Sals Couiza pravá 20
Ruisseau de Castillou Alet-les-Bains pravá ...
Véraza Alet-les-Bains pravá ...
Saint-Polycarpe Limoux pravá 13
Corneilla Limoux levá 22
Cougaing Limoux levá 17
Sou de Val de Daigne Cépie levá 30
Lauquet Couffoulens pravá 37
Fresquel Carcassonne levá 63
Trapel Villedubert levá 19
Orbiel Trèbes levá 41
Argent-Double La Redorte levá 37
Ognon Olonzac levá 23
Orbieu Saint-Nazaire-d'Aude pravá 84
Cesse Saint-Marcel-sur-Aude levá 54

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně dešťové srážky. Nejvíce vody má řeka v pozdní zimě a na jaře v důsledku tání sněhu v Pyrenejích. Průměrný průtok vody činí u Carcassonne 20,4 m³/s, u Moussanu 44,2 m³/s a v ústí přibližně 50 m³/s. Nejméně vody má v srpnu, kdy průtok u Moussanu dosahuje jen 9,8 m³/s. Maximální průtok činil 78,6 m³/s v únoru.

Záplavy[editovat | editovat zdroj]

Mimořádné a náhlé dešťové srážky, které jsou charakteristické pro středomořské podnebí v podzimní sezóně, mohou způsobit devastující záplavy, k čemuž došlo ve dnech 12. a 13. listopadu 1999. Tyto záplavy zasáhly dolní tok řeky a vyžádaly si 35 obětí na životech, stovky lidí byly evakuovány helikoptérami nebo zachráněni z tisíců zničených domů, obchodů a provozoven. Bylo zničeno 5000 ha vinic, množství silnic, rozvodů pitné vody a kanalizací. Katastrofa byla způsobena kombinací dvou bouřek. Jedna z nich způsobila přívalové srážky o velikosti 620 mm během dvou dní u Lézignan-Corbières, což je více než celoroční úhrn a k tomu se přidala bouře nad Lvím zálivem, která zvedla hladinu moře o 80 cm a pomocí větru a vln zvedla dál už tak zvednuto hladinu řeky.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Plavba na raftech a kánoích je možná téměř po celé délce řeky.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Protéká městy Rouze, Matemale, Formiguères, Axat, Belvianes-et-Cavirac, Quillan, Campagne-sur-Aude, Espéraza, Montazels, Couiza, Alet-les-Bains, Limoux, Carcassonne, Trèbes, Narbonne, Coursan, Cuxac-d'Aude, Saint-Nazaire-d'Aude, Olonzac, Lespignan, Vendres.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aude (river) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]