Aucklandovy ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aucklandovy ostrovy
(anglicky) Auckland Islands
Aucklandovy ostrovy
Aucklandovy ostrovy
Geografie
Poloha
Rozloha626 km²
Počet ostrovů>9
Časové pásmoUTC +12
Hlavní ostrovAuckland Island
Země
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Obyvatelstvo
Počet obyvatel0

Aucklandovy ostrovy, též Aucklandské ostrovy, (anglicky Auckland Islands, maorsky Maungahuka, maorsky Motu Maha)[1] jsou neobydleným souostrovím tvořeným skupinou sopečných ostrovů ležících poblíž Nového Zélandu, pod jehož administrativní správu patří.

Situace[editovat | editovat zdroj]

Souostroví se nachází v subantarktické části jižního Tichého oceánu, asi ve vzdálenosti 460 km jižněji od Nového Zélandu. Je tvořeno největším Aucklandovým ostrovem (Auckland Island, 510 km²), pak Adamsovým ostrovem (Adams Island, 100 km²), malými ostrovy jako Enderbyův ostrov (Enderby Island, 7 km²) a ostrov Zklamání (Disappointment Island, 4 km²) a několika drobnými ostrůvky např.: Ewing Island, Rose Island, Dundas Island, Green Island, Masked Island. Souostroví se rozkládá mezi 50° 30' a 50° 55' jižní zeměpisné šířky a 165° 50' a 166° 20' východní zeměpisné délky.

Ostrovy se nacházejí v místech střetu Pacifické a Australské tektonické desky, vznikly následkem horotvorných procesů před 40 až 100 miliony let. Ostrovům dominují již nečinné, erodované pliocénní sopky, nejvyšším místem souostroví je Mount Dick vysoký 705 m na Adamsově ostrově. Západní pobřeží největších ostrovů (Aucklandovým a Adamsovým) jsou strmá a spadají přímo k mořské hladině, východní pobřeží je poznamenáno účinky zalednění a je rozekláno do pevniny hluboko zasahujícími fjordy a zátokami poskytující chráněná kotviště; ledovce se na ostrovech nedochovaly. Řeky jsou krátké, strmé a na vodu bohaté.

Jsou tam poměrně stabilní teploty, které se pohybují od +5 do +12 °C. Vanou tam však západní studené větry přinášející bohaté dešťové srážky, ročně spadne asi 1200 mm. Okolní vody jsou velmi bouřlivé a obloha je často zachmuřená, prší téměř v 80 % dnů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve 13. století byly některé z ostrovů krátce obývány prehistorickými Polynésany, kteří tam, jak potvrzují archeologické nálezy, připluli v rámci tehdejšího rozpínání na vratkých lodích; byly to nejjižnější známé osady Polynésanů. V novodobé historii ostrovy objevil roku 1806 Abraham Bristow, kapitán na velrybářské lodi Oceán a pojmenoval hlavní ostrov po baronu Aucklandovi. Ostrovy dále prozkoumali mořeplavci v roce 1839 Jules Dumont d'Urville a roku 1840 James Clark Ross.

Ostrovy se velice brzy po objevení staly oblíbeným lovištěm tamních lachtanů. Ti byli v roce 1830 téměř vyloveni a dalších 20 let se lovily velryby v okolních vodách. Po roce 1850, když byly i tyto vyloveny, byly ostrovy lovci téměř opuštěny. Souostroví bylo pro své nepříznivé povětrnostní podmínky místem častého ztroskotání lodí, a proto byly na ostrovy dovezeny prasata, ovce a kozy jako zásoba potravy pro trosečníky, dostaly se tam také kočky a myši.

V roce 1842 byli na Aucklandův ostrov přivezeni MaorovéChathamských ostrovů (Chatham Islands), kteří tam přežívali díky lovu tuleňů a rostlině lenovníku (Phormium). Následně byla roku 1850 založena osada Hardwicke, s asi 200 obyvateli, která se měla stát základnou pro lov velryb a zemědělskou činnost. Po dvou a půl letech byla pro neúspěšnost uzavřena a osadníci byli společně s Maory odvezeni na Nový Zéland. V roce 1863 byly Aucklandovy ostrovy administrativně přiřazeny k Novému Zélandu. Za 2. světové války, mezi léty 1941 až 1945, tam byla meteorologická stanice jako součást vojenské pozorovací stanice.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Do počátku 19. století nežili na Aucklandových ostrovech žádní suchozemští savci. Lidským přičiněním se na ostrovy dostaly prasata, ovce, kozy, kočky i myši. Tito býložravci, všežravcišelmy zničili nejen mnoho původní flory, ale likvidovali i hnízdiště ptáků a lachtanů, kteří přicházeli pravidelně na ostrov vyvádět mláďata. V současné době byla introdukovaná zvířata téměř všechna odlovena a odvezena. Je zajímavé, že tato zdivočelá prasata žijící v izolovaném prostředí nemají mnohé současné nemoci, a jsou proto vhodná pro lékařské výzkumy. Adamsův ostrov a ostrov Zklamání byly těchto zvířat naštěstí ušetřeny, a proto je tam zcela původní prostředí.

Rostliny[editovat | editovat zdroj]

Druhy rostlin rostoucích na ostrovech jsou rozděleny většinou do pásem podle typu půdy a nadmořské výšky. Bylo zjištěno, že na ostrovech vyrůstá 233 taxonů rostlin. V oblasti okolo pobřeží rostou nejčastěji byliny, v nadmořské výšce asi 50 m začínají růst stromy rodu železnec (Metrosideros umbellata), jsou to nejjižněji rostoucí stromy v této oblasti. Výše vyrůstají různé keře jako korálovka, Coprosma foetidissima, Dracophyllum longifolium, Myrsine divaricata a Pseudopanax simplex. Na vlhkých místech roste kapradina, sleziník, žebrovice, šáchor, Astelia linearisa, Carpha alpina, Centrolepis ciliata a Oreobolus pectinatus. Výše již vyrůstají jen trsnaté traviny, včetně rodu Chionochloa antarctica tvořící trsy až 1,5 m vysoké. Úplně nahoře pak mechorosty a lišejníky. Ve skalních trhlinách a v suti se objevují Myosotis capitata, Plantago aucklandica a Ranunculus pinguis.

Skoro každý ostrov má nějaké specifika, třeba na Aucklandově ostrově rostou tři druhy nápadných květin jednoho rodu Pleurophyllum criniferum, Pleurophyllum hookeri a Pleurophyllum speciosum a nejjižněji rostoucí stromová kapradina Cyathea smithii. Enderbyův ostrov má široké plochy porostlé bylinami Bulbinella rossii, ostrov Zklamání rozsáhlé travnaté plochy a Ewing Island husté porosty rostliny Olearia.

Zvířena[editovat | editovat zdroj]

Aucklandovy ostrovy jsou velice příhodné k hnízdění mořských i k trvalému životu suchozemských ptáků. Zvláště od doby odstranění lidmi přivedených nepřátel (menší počet prasat, koček a myší zůstal jen na Aucklandově ostrově) se tam mohou v klidu rozmnožovat i celoročně přežívat. Mimo původních ptáků tam žije i několik druhů dovezených z Evropy. Vyskytují se hlavně tyto druhy:

Pravidelně tam přicházejí také vyvádět své potomky a pářit se dva druhy lachtanů: lachtan Forsterův a lachtan novozélandský, jehož 70 % roční populace se rodí právě na Aucklandových ostrovech.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Již roku 1934 prohlásila vlády Nového Zélandu Aucklandovy ostrovy za přírodní rezervaci a v roce 1998 byly vyhlášeny za součást Celosvětového dědictví s názvem Novozélandské subantarktické ostrovy. Ostrovy jsou dnes neobydlené a je také zakázán jakýkoliv lov ve 12 mílovém pásmu okolo ostrovů. Bývají organizované pouze občasné „turistické“ zájezdy na pozorování zvířat na Aucklandově a Enderbyově ostrově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOHÁČ, Pavel, a kolektiv. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2019. 212 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-88197-16-4. S. 33. Standardizované exonymum: Aucklandské ostrovy. 
  • New Zealand's subantarctic islands: Auckland Islands [online]. Department of Conservation, Wellington, NZ [cit. 2013-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-04. (anglicky) 
  • Auckland Islands [online]. Heritage Expeditions, Christchurch, NZ [cit. 2013-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  • DE LISLE, J. F. The Climate of the Auckland Islands ... [online]. New Zealand Meteorological Service, NZ, rev. 1964 [cit. 2013-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  • MACNAUGHTAN, Don. The Mystery Islands of South Polynesia: Auckland Islands [online]. Lane Community College Library, Eugene, OR, USA, rev. 2001 [cit. 2013-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  • The Story of New Zealand Plants: Auckland Islands [online]. Victoria University, Wellington, NZ [cit. 2013-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]