Au Lapin Agile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Au Lapin Agile
Au Lapin Agile, Paris 20 May 2014.jpg
Základní informace
Výstavba1880
Poloha
Adresa18. obvod, FrancieFrancie Francie
Ulicerue des Saules
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Au Lapin Agile ([lapε̃ aʒil], fr. U Čiperného králíka) je známý kabaret v Paříži na Montmartru v ulici Rue des Saules č. 22 severozápadně za bazilikou Sacré-Cœur, kde se kolem roku 1900 scházeli významní umělci a spisovatelé.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního kabaretu existoval výčep již v roce 1860 v době připojení Montmartru k Paříži. Ten několikrát změnil název. Nejprve se jmenoval Au rendez-vous des voleurs (U setkání zlodějů), pak se nazýval Cabaret des Assassins (Hospoda vrahů) podle legendy, že zde skupina vrahů kdysi zabila majitelova syna a nebo podle nástěnných maleb a obrazů zobrazujících různé činy sériových vrahů. Později se nazýval Ma Campagne (Můj venkov).

Vývěsní štít

V roce 1880 namaloval karikaturista André Gill kabaretu nový vývěsní štít, jehož kopie je na fasádě dodnes. Díky němu získal kabaret své současné jméno. Představuje králíka vyskakujícího z pánve a návštěvníci začali podniku říkat podle autora obrázku Le Lapin à Gill (Gillův králík). Časem z toho vznikla zkomolenina Lapin Agile (tj. Čiperný králík).

Na přelomu 19. a 20. století byl Lapin Agile oblíbeným místem malířů a spisovatelů jako např. Pablo Picasso, Amedeo Modigliani, Guillaume Apollinaire, Paul Verlaine, Max Jacob, Alphonse Allais, Auguste Renoir, Pierre-Ernest Prins nebo Maurice Utrillo.

V roce 1904 Picasso portrétoval Margot, snachu tehdejšího majitele kabaretu (obraz Žena s vránou). Z roku 1905 pochází jeho olejomalba s názvem V Lapin Agile. Kabaret malovali též Maurice Utrillo nebo Pierre-Ernest Prins.

V roce 1993 napsal americký komik Steve Martin hru s názvem Picasso at the Lapin Agile (Picasso v Lapin Agile), která se úspěšně hrála v Chicagu, Los Angeles a dalších městech. Hra zachycuje fiktivní setkání Pabla Picassa s Albertem Einsteinem v Lapin Agile.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lapin Agile na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]