Attilio Nicora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Attilio Nicora
Narození 16. března 1937 (80 let)
Varese
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak Attillia Nicory

Attilio kardinál Nicora (* 16. března 1937, Varese) je italský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie a kardinál.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval v semináři ve Venegono a na milánských a římských univerzitách. Kněžské svěcení přijal 27. června 1964, světitelem byl milánský arcibiskup Giovanni Colombo. Byl profesorem a (od roku 1970) rektorem semináře ve Vemegono.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval pomocným biskupem v Miláně. Biskupské svěcení přijal 28. května 1977. V únoru 1987 byl ze svých závazků uvolněn a byl k dispozici Italské biskupské konferenci, vedl mj. výbor spravující církevní majetek a výbor pro charitativní organizace. Od června 1992 do září 1997 byl biskupem Verony, později opět působil v orgánech Italské biskupské konference. V září 2002 byl jmenován předsedou Správy majetku Apoštolského stolce a povýšen na arcibiskupa.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

O rok později, v říjnu 2003 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. [1] Dne 19. ledna 2011 ho papež Benedikt XVI. jmenoval předsedou nově založeného Dozorčího úřadu finančních operací, který je něčím na způsob Národní centrální banky státu Vatikán. [2] Dne 7. července 2011 rezignoval na funkci předsedy Správy majetku Apoštolského stolce, jeho nástupcem se stal kardinál Domenico Calcagno. [3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rádio Vaticana – Jan Pavel II. jmenoval třicet nových kardinálů
  2. Rádio Vaticana – Papež jmenoval předsedu a členy Dozorčího úřadu finančních operací
  3. Rádio Vaticana – Jmenován nový předseda Správy majetku apoštolského stolce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]