Atomoxetin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atomoxetin
Atomoxetine structure.svg
Název (INN) Atomoxetin
Název podle IUPAC (3R)-3-fenyl-N-methyl-3-(2-methylfenoxy)propan-1-amin
Další názvy tomoxetin[1]
Kódy
Číslo CAS 83015-26-3[2]
Klasifikace ATC N06BA09
Chemie
Sumární vzorec C17H21NO
Molární hmotnost 255.36 g/mol
Teplota tání 167-170 °C
Farmakologie
Další informace

Atomoxetin je lék určený k léčbě příznaků hyperkinetické poruchy, známé také jako ADHD nebo attention deficit hyperactivity disorder[3]. Používá se samotný nebo společně s léky ze skupiny stimulantů. Doporučuje pouze dětem a dospělým od šesti let věku[4]. Užívá se orálně. Na českém trhu se prodává mimo jiné pod značkou Strattera.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Atomoxetin je centrální sympatomimetikum působící s vysokou afinitou a selektivitou inhibici zpětného vychytávání noradrenalinu a blokádou presynaptického noradrenalinového transportéru.[3][5] Po podání atomoxetinu dojde v prefrontální kůře k zvýšení hladin noradrenalinu a dopaminu, prefrontální kortex je oblastí zodpovědnou za udržování pozornosti, rozhodování, sebeovládání, za motorické sekvence a impulzivitu. Předpokládá se, že zvýšení hladin noradrenalinu a dopaminu v této oblasti je zodpovědné za působení atomoxetinu v terapii hyperkinetické poruchy. Protože atomoxetin neovlivňuje hladiny dopaminu ve striatu, nedochází ke vzniku tiků nebo ke zhoršení komorbidní tikové poruchy a léčba atomoxetinem není provázena rizikem vzniku závislosti.[6]

Vedlejší účinky[editovat | editovat zdroj]

Atomoxetin může způsobit celou řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, ztráty pocitu hladu, bolestí hlavy, sucha v ústech, nežádoucích změn chování, poruch spánku (atomoxetin ovlivňuje spánek méně než methylfenidát, přesto však u dospělých nemocných může vést k insomnii, k prodloužení REM latence a zkrácení REM spánku[7]) a alergických, které byly zaznamenány mimořádně. Nejčastěji šlo o vyrážku, angioneurotický edém a kopřivku. Preparát může být nebezpečný v kombinaci s řadou dalších léků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference

  1. vzhledem k možné záměně s tamoxifenem byl původní název účinné látky pozměněn
  2. http://www.commonchemistry.org/NoResults.aspx?reg=83015-26-3
  3. a b 1. Biederman J, Farone SV. Attention-deficit hyperactivity disorder. Lancet 2005; 366: 237–248.
  4. Remedia – farmakoterapeutický časopis. www.remedia.cz [online]. [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 
  5. Bradley JDD, Golden CJ. Biological contributions to the presentation and understanding of attention-deficit/hyperactivity disorder. A review. Clinical Psychology Review 2001; 21: 907–929.
  6. Bymaster FP, Katner JS, Nelson DL. Atomoxetine increases extracellular levels of norephinephrine and dopamine in prefrontal cortex of rat: a potential mechanism for efficacy in attention deficit/hyperactivity disorder. Neuropsychopharmacology 2002; 27: 699–711.
  7. Sangal RB, Owens J, Allen AJ, et al. Effects of atomoxetine and methylphenidate on sleep in children with ADHD. Sleep 2006; 29: 1573–1585.

Externí odkazy