Atlas (obratel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atlas
První krční obratel. Gray's Anatomy, 1918
První krční obratel. Gray's Anatomy, 1918
Gray 99

Atlas (C1), případně též nosič, je první obratel páteře. Na rozdíl od všech ostatních krčních obratlů nemá tělo; jeho místo je nahrazeno kostěným obloukem (arcus anterior), který má ve středu dopředu vyčnívající hrbolek (tuberculum anterius) a na zadní ploše ve střední čáře plochou kloubní jamku (fovea dentis), místo skloubení se zubem čepovce. Zadní oblouk (arcus posterior) se spojuje s předním a vytvářejí tak typický kruhovitý tvar tohoto obratle. Na horní ploše zadního oblouku se nachází mělký žlábek (sulcus arteriae vertebralis), kudy probíhá stejnojmenná tepna. V místě spojení oblouků se nacházejí masivní boční kostěné struktury (massai latérales). Z nich vyčnívají příčné výběžky (processus transversi) s otvorem (foramen processus transversi).

Obratel je pojmenován po řeckém mýtickém obru Atlasovi, který na své šíji podle pověsti drží nebeskou klenbu nebo i celou zeměkouli.

Fraktura tohoto obratle se označuje jako Jeffersonova fraktura.

Osifikace[editovat | editovat zdroj]

Nosič má 2 párová jádra pro zadní oblouk a massae laterales; nepárové jádro předního oblouku se objeví až v prvním roku života (původem totiž nepatří k obratli C1).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nosič (anatómia) na slovenské Wikipedii.