Atlantosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAtlantosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 150 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Nákres stehenní kosti atlantosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Nadčeleď Diplodocoidea
Čeleď diplodokovití (Diplodocidae)
Podčeleď Apatosaurinae
Rod Atlantosaurus
Marsh, 1877
Typový druh
Atlantosaurus montanus
Marsh, 1877
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlantosaurus („Atlasův ještěr“) byl rod obřího sauropodního dinosaura z čeledi Diplodocidae. Žil v období pozdní jury, asi před 155 až 150 miliony let, na území západu dnešní Severní Ameriky. Na základě velikosti jednotlivých fosilních kostí lze usuzovat, že dosahoval délky přes 20 metrů a hmotnosti nejméně 20 až 30 metrických tun.

Historie objevu[editovat | editovat zdroj]

Byl vědecky popsán roku 1877 americkým paleontologem O. C. Marshem na základě fosilií, objevených ve vrstvách morrisonského souvrství na území státu Colorado. První exemplář objevil učitel a příležitostný sběratel fosilií Arthur Lakes, který materiál zaslal k určení Marshovi na počátku období tzv. Válek o kosti. Marsh jej potom popsal jako nový druh rodu Titanosaurus, T. montanus. Brzy si ale uvědomil odlišnost nového materiálu a přisoudil mu vlastní rodové jméno Atlantosaurus.

Zastaralá skica atlantosaura ve velikostním porovnání se slonem.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Tento sauropod byl blízce příbuzný rodům Apatosaurus a Brontosaurus, nevíme ale s jistotou, zda jde ve skutečnosti o odlišný rod nebo jen o dalšího zástupce jednoho z těchto rodů. Proto je dnes Atlantosaurus obecně považován za nomen dubium (pochybné vědecké jméno).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Taylor, M. P. (2010). "Sauropod dinosaur research: a historical review." Pp. 361-386 in Moody, R. T. J., Buffetaut, E., Naish, D. and Martill, D.E. (eds.), Dinosaurs and Other Extinct Saurians: A Historical Perspective. London: The Geological Society, Special Publication No. 34.
  • Marsh, O. C. (December 1877). "Notice of New Dinosaurian Reptiles from the Jurassic formation". American Journal of Science. 14 (84): 514–516.
  • McIntosh, J. S. (1990). Sauropoda. In D. B. Weishampel, P. Dodson, and H. Osmólska (eds.), The Dinosauria, University of California Press, Berkeley, 345-401.