Atacama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atacama

Atacama (zvaná Puna de Atacama) je nejsušší poušť na Zemi, která se nachází v jižní Americe. Poušť se táhne na 1000 km okolo Pacifiku od jižní hranice horského státu Peru až do severních oblastí Chile. Místy zasahuje až 100 km do vnitrozemí až na úpatí Západních Kordiller a nadmořských výšek 5000 metrů. Je udáváno, že v jejím středu se nachází oblasti, kde podle měření neprší po stovky až tisíce let (někteří autoři uvádějí, že neprší nikdy, ale slovo nikdy je příliš nekompromisní).

V oblastech Atacama žije okolo 1 miliónu lidí. Důvodem je obrovské množství nerostných surovin, které bylo na poušti nalezeno. Obrovská naleziště železné a měděné rudy se stala významným artiklem této nehostinné oblasti, ale také zkázou pro městečko Chuciacamata, které je postupně likvidováno těžbou. Mezi další důležité nerostné bohatství patří největší naleziště dusičnanu sodného na světě. O jeho vlastnictví se vedla i Pacifická válka. V dobách největší těžby pokrývala produkce z Atacamy až 4/5 světové spotřeby.

Atacama je typická náhlými teplotními výkyvy, které se v letním období pohybují od 0°C v noci až po +50°C přes den. Velký teplotní gradient urychluje intenzívní erozní činnost hornin. Vlhké větry, které zásobují východní část jižní Ameriky, nejsou schopny překonat morfologickou hráz tvořenou Andami, vláha sem není transportována ani z oblastí východního Pacifiku, jelikož v okolí jižní Ameriky proudí studený Peruánský oceánský proud a vlivem síly zemské rotace se již tak řídká mračna stáčí zpět nad oceán a nikoliv nad pevninu.

Atacama i přes tyto extrémy má co nabídnout a to v podobě národního parku Los Flamengos, Valle de la Luna či gejzír El Tito, který je nejvýše položeným gejzírem na světě. V poušti je lokalizována Evropská jižní observatoř (ESO), jelikož se tato oblast těší největším počtem bezoblačných dní a je daleko od lidských sídel a tak nic neruší pozorování noční oblohy. Díky přírodním podmínkám a charakteru povrchu, využívá oblast také NASA k testům zařízení pro budoucí mise na Mars.

Logo Wikimedia Commons Galerie Atacama ve Wikimedia Commons

Šablona:Geografický pahýl