Astrild rudokřídlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAstrild rudokřídlý
Vypreparovaný astrild rudokřídlý
Vypreparovaný astrild rudokřídlý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Astrildovití (Estrildidae)
Rod 'Pytilia
Binomické jméno
Pytilia phoenicoptera
(Swainson, 1837)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Astrild rudokřídlý (Pytilia phoenicoptera) je drobný exotický pták z čeledi astrildovitých, z rodu Pytilia. Jedná se o pestré ptáky, kteří se často chovají i jako okrasní. Délka jejich těla se pohybuje okolo 110 mm.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Živí se semeny trav, bobulemi a malým hmyzem (mravenci, termiti), v zajetí je vhodné podávat krmné směsi pro krátkozobé exotické ptáky.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Žijí v párech, výjimečně i v menších skupinkách.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rozeznáváme dva poddruhy:

  • Pytilia phoenicoptera emini
  • Pytilia phoenicoptera phoenicoptera (astrild rudokřídlý západní)

Dříve se jako poddruh uznávala i Pytilia phoenicoptera lineata (astrild rudokřídlý páskový), v současnosti se sem již neřadí.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tito drobní exotičtí ptáci mají robustní, ale lehké tělo s krátkými zaoblenými křídly. Délkou těla a hmotností se od sebe pohlaví neliší, avšak mají rozdílná zbarvení, díky čemuž není těžké určit pohlaví u dospělých jedinců, mláďata se vybarvují až v pozdějším věku.

Zbarvení[editovat | editovat zdroj]

Co se týče astrilda rudokřídlého západního (Pytilia phoenicoptera phoenicoptera), pak mají samci vrch hlavy a těla popelavě šedý, s načervenalým nádechem na zádech, vrch ocasu má červenou barvu. Prsa a vrchní část břicha jsou jasně šedé s drobným bílým příčným proužkováním, které na břiše a bocích vytváří širší pruhy. Křídla jsou cihlově červená, zobák černý. Samice mají šedé zbarvení, proužky na břiše jsou širší a všechny barvy jsou celkově matnější. Mláďata jsou podobná samicím, ale chybí proužkování.

U Pytilia phoenicoptera emini je zbarvení víceméně shodné se západní formou. Základním rozlišovacím znakem je jasně červený zobák u tohoto poddruhu. I u mláďat Pytilia phoenicoptera emini platí, že jsou spíše podobná samici, pohlaví se u nich tedy dá rozeznat až v pozdějším věku, kdy se začnou vybarvovat.

Výskyt a vhodné prostředí[editovat | editovat zdroj]

Poddruh astrild rudokřídlý západní je rozšířený ve východní Africe, především od jihovýchodního Súdánu až po Etiopii. Pytilia phoenicoptera emini se vyskytuje od severního Kamerunu, přes Středoafrickou republiku a jižní Súdán až po Demokratickou republiku Kongo. Co se národních parků týče, pak je můžeme hojně pozorovat v národním parku Garamba (Demokratická republika Kongo) a Kidepo Valley (Súdán).

Obecně se dá říct, že astrild rudokřídlý obývá řídce zalesněné savany v blízkosti zdroje vody. Jsou to denní tvorové, přes den shánějí potravu ve vysoké trávě nebo na keřích, v noci spí v keřích nebo v korunách nižších stromů.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Období rozmnožování se odehrává během druhé poloviny období dešťů. Oba partneři pracují na budování hnízda, která se nachází v husté vegetaci a sestává z kulové struktury složené z trav a rostlinných vláken. Když je hnízdo dostavěno, snese dovnitř samice 4-5 vajec, přičemž se v jejich zahřívání střídá se samcem. Za několik dní se vylíhnou holá a slepá mláďata, která se většinou do tří týdnů plně opeří a za další dva týdny již vylétají z hnízda. Ale ani v dospělosti tito ptáci příliš necestují a udržují se v blízkosti rodného hnízda.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Chov astrilda rudokřídlého není levná záležitost, samotný pták stojí okolo 200 eur (což je přes 5,5 tisíce Kč) [2]. Také voliéra či klec by měla být prostorná. Ta by měla být umístěna na slunném místě v teplé místnosti, kde není průvan ani vlhkost [3]. Není vhodné umístit voliéru do venkovního prostředí. V zajetí je vhodné krmit astrildy rudokřídlé směsí pro krátkozobé exotické ptáky a v době hnízdění je možné přidat nějaký hmyz nebo larvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Auroraastrild na německé Wikipedii.