Astrid Kirchherrová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Astrid Kirchherrová
Narození 20. května 1938 (81 let)
Hamburk
Národnost německá
Alma mater Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg
Povolání výtvarnice
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Astrid Kirchherrová (* 20. května 1938 Hamburk) je německá fotografka a designérka, známá svojí spoluprací se skupinou The Beatles.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z rodiny hamburského manažera firmy Ford Motor Company, vystudovala výtvarnou školu a pracovala v ateliéru fotografa Reinharta Wolfa. V roce 1960 navštívila spolu s dalšími hamburskými výtvarníky Klausem Voormannem a Jürgenem Vollmerem koncert Beatles v klubu Kaiserkeller. Mladí intelektuálové ovlivnění existencialismem byli nadšeni energií začínající kapely, v níž viděli mluvčí nastupující generace. Kirchherrová pořídila první profesionální fotografie skupiny a výrazně se podílela na její image, i když v řadě rozhovorů odmítla oblíbené tvrzení, že vymyslela typické účesy zvané mop-top. Zasnoubila se s baskytaristou Stuartem Sutcliffem, který po návratu Beatles do Anglie v prosinci 1960 skupinu opustil a zůstal s Astrid v Hamburku, kde studoval umění. Zemřel 10. dubna 1962 na krvácení do mozku.

Po Sutcliffově smrti Kirchherrová pracovala pro časopis Stern, dokumentovala natáčení filmu Perný den, je autorkou fotografie na obalu desky George Harrisona Wonderwall Music. V roce 1967 se provdala za Gibsona Kempa, člena skupiny Rory Storm and the Hurricanes. Zanechala umělecké činnosti a vystřídala různá zaměstnání, především jako barmanka, v devadesátých letech založila firmu K&K photography. Její snímky vyšly v knihách When We Was Fab a Hamburg Days.

Byla odbornou poradkyní režiséra Iaina Softleyho při natáčení filmu Backbeat (1994), pojednávajícího o začátcích The Beatles. Roli Kirchherrové v něm hrála Sheryl Lee.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MATZNER, Antonín: Beatles - Výpověď o jedné generaci, Mladá fronta 1987

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]