Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
Logo AMSP ČR
Logo AMSP ČR
Zkratka AMSP ČR
Vznik 26. 11. 2001
Právní forma spolek
Sídlo Sokolovská 100/94, 186 00, Praha 8-Karlín
Oficiální web www.amsp.cz
Datová schránka au9uavs
IČO 26547783 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Praha-Karlín, Sokolovská 94, sídlo AMSP ČR

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) byla založena v roce 2001 a je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR. Zastřešuje malé a střední podniky (MSP), živnostník a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy malých podnikatelů.

AMSP ČR je právnickou osobou vzniklou na základě zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. AMSP ČR deklaruje na své webové stránce tři základní pilíře, kterých se chce držet a na kterých chce stavět: Nezávislost – Fakta – Základna. Karel Dobeš (* 23. října 1946, Přerov) je od 30. října 2019 předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR). [1]

Členská základna[editovat | editovat zdroj]

Členská základna Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR je dle jejich webových stránek nejčastěji zastoupena firmami z těchto oborů:

 • firmy z různých oborů z celé České republiky
 • samostatné asociace, sdružení, cechy, svazy
 • živnostníci
 • banky a finanční instituce
 • střední a vysoké školy
 • agentury
 • klastry
 • neziskové organizace


Základnu AMSP ČR tvoří jak kolektivní členové (asociace, profesní spolky, cechy, svazy, sdružení klastry), tak konkrétní podnikatelé, dále členové pracovních platforem, čestní členové a projektoví členové. S ohledem na rozsah a zaměření základny diversifikovala asociace veškeré služby tak, že vytváří speciální služby pro následující segmenty: začínající podnikatelé, řemeslníci, rodinné firmy, malé restaurační provozovny, malé obchodní provozovny, drobní pěstitelé a producenti, ženy v podnikání a plánuje oslovit i podnikatele 55+. Současně vytváří odborný servis napříč jednotlivými podnikatelskými segmenty, a to na bázi daňově-sociálního, exportního, inovačního, vzdělávacího, bankovního a dotačního výboru. Jednotlivé výbory slouží rovněž jako připomínková místa pro státní instituce.

Na webových stránkách AMSP ČR nikde není uveden ani přibližný počet členů[2].

Hlavní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní aktivity AMSP ČR se řadí zejména interní projekty asociace, kterými jsou:

Registrace rodinných podniků[editovat | editovat zdroj]


Podpora rodinného podnikání byla spuštěna dne 1. března 2020 a těší se velkému zájmu. Registr rodinných podniků České republiky je vedený Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR na portálu MPO BusinessInfo.cz.

Registrace je určena pro:

 • Rodinné obchodní korporace
 • Rodinné živnosti
 • Prokazování souladu s požadavky Definice rodinného podniku dle Usnesení vlády (aktualizace dne 11. 5. 2020)

V návaznosti na Usnesení vlády č. 330 ze dne 13. května 2019, kterým byla schválena definice rodinného podniku (dále jen „Definice“), připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) projekt Registrace rodinných podniků České republiky, který umožní registrovaným rodinným obchodním korporacím a rodinným živnostem mj. využít zvýhodněných bankovních produktů pro malé a střední podniky připravených Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, a.s. (ČMZRB), a to zvýhodněných úvěrů a záruk v rámci programu EXPANZE a GEN-záruk v programu ZÁRUKA 2015 až 2023, a to od 1. dubna 2020.

Rodinná obchodní korporace nebo rodinná živnost (OSVČ) budou při podání žádosti prokazovat soulad s požadavky Definice prostřednictvím registrace v Registru rodinných podniků České republiky, vedeném Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR. Registraci rodinného podniku schvaluje Výbor pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků (dále též jen „Výbor“) složený ze zástupců MPO, AMSP ČR, HK ČR a ČMZRB. Více informací vč. registrace naleznete ZDE.

Program kvalifikovaný zaměstnanec[editovat | editovat zdroj]


AMSP ČR je jedním z garantů pro zařazení zaměstnavatelů do uvedených Programů, jejichž prostřednictvím mohou zaměstnavatelé po splnění stanovených podmínek získávat zaměstnance z řad občanů řady států pro profese zařazené v rámci klasifikace ISCO ve třídách 4 – 8 (Kvalifikovaný zaměstnanec), ISCO 1-3 (Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec). Více informací naleznete ZDE.

Legislativní rada MSP[editovat | editovat zdroj]


Legislativní rada MSP byla založena 13. 12. 2018. Legislativní rada MSP se skládá z řady odborníků z různých profesních oblastí, většinou jde o předsedy zájmových a profesních asociací. Jedním z hlavních úkolů LR MSP je profesionálně připomínkovat legislativní návrhy a chránit tak zájmy malých a středních podniků. LR MSP si rovněž klade za cíl sama iniciovat nezbytné či vhodné legislativní změny s ohledem na potřeby malých a středních podniků (např. zakotvení statusu rodinné firmy), a v širším kontextu spolupracovat v rámci legislativního procesu již na úrovni EU. Na činnosti LR MSP a vytváření koncepčních materiálů se externě podílí špičkové advokátní kanceláře. Tato profesní partnerství se nadále rozšiřují. Legislativní návrhy naleznete ZDE.


AMSP ČR je oficiálním připomínkovým místem k připravované legislativě, účastní se klíčových jednání ministerstev k novým opatřením týkajícím se podnikatelského prostředí. Předkládá zásadní stanoviska a názory za segment malého a středního podnikání v odborných týmech ministrů. Předkládá zásadní stanoviska a názory za segment malého a středního podnikání v odborných týmech ministrů. Podkladem pro stanoviska AMSP ČR jsou především názory a doporučení členských firem z praxe a rovněž výsledky nezávislých průzkumů, které asociace realizuje k jednotlivým tématům.

Spolupracuje s předními společnostmi a institucemi v České republice. Dlouhodobě má uzavřenu řadu dohod o vzájemné spolupráci s partnerskými organizacemi jak v České republice, tak v zahraničí, a to zejména z oblasti Visegrádské čtyřky.[zdroj?]

AMSP ČR je autorem materiálů na podporu podnikání malých a středních firem a živnostníků – „Návrhy na urychlení rozvoje malých a středních podniků“ (červen 2006) a „Návrhy na tlumení dopadů hospodářské krize na malé a střední podniky“ (leden 2009). Od roku 2009 pracuje na projektu unikátních průzkumů o názorech podnikatelů na problémové oblasti podnikání – viz sekce "Nepřehlédněte". Výsledky průzkumů nastartovaly řadu klíčových jednání.

Mezinárodní projekty[editovat | editovat zdroj]


AMSP ČR je realizátorem či partnerem několika mezinárodních projektů za podpory Evropské unie:

 • V březnu roku 2017 byl otevřen nový podnikatelský inkubátor v jižní Indii, v Bangalore: http://pushpakczechhub.com/, připravujeme zde také průmyslový klastr pro české firmy: http://www.czechindustrialcluster.com/.
 • Spolupracujeme se společností Meopta Přerov a americkým donátorem-rodinou Rausnitzů v New Yorku, kde jsme otevřeli první podnikatelský inkubátor v USA „MEOHUB“ pro prvních 5 českých firem – viz: http://www.amsp.cz/projekt-meohub. Více informací o inkubátoru naleznete zde: http://www.meohub.com/. MEOHUB: Projekt MeoHub byl založen na podporu expanze malých a středních podniků na americký trh. Definuje největší bariéry expanze a odstraňuje je. Tento projekt je unikátní v tom, že v pozadí projektu je silná a úspěšná společnost Meopta – Optika, s.r.o., jejíž zkušenosti z velmi úspěšné expanze několika produktů na americký trh mohou partnerské firmy využít.
 • Vzdělávání pro mladé podnikatele založené na případových studiích – "ENTREPRENEURS 7x21“ (9/2016 – 9/2017): Od podzimu 2015 je AMSP ČR členem projektového konsorcia zabývajícího se vývojem vzdělávacího programu pro mladé lidi – potenciální nebo začínající podnikatele. Asociace svou aktivní účastí na tomto projektu navázala na dosavadní široké spektrum aktivit souvisejících s podporou podnikání mladých lidí zastřešených zejména pod hlavičkou vlastního projektu Svou cestou – Young Business. Jedná se o projekt realizovaný v rámci a spolufinancovaný ze zdrojů komunitárního programu ERASMUS+, konkrétně oblasti Klíčové akce 2 – Strategických partnerství pro segment vzdělávání dospělých.
 • TUNED UP! Diversity management v MSP (11/2014 – 11/2016): Projekt TUNED UP! se věnuje rozvoji schopností a nástrojů podporující efektivní řízení diverzity managementu v malých a středních firmách.
 • Trojúhelníky kooperativního učení v rámci odborného vzdělávání: Použití kooperativního učení pro podporu zapojení zaměstnavatelů (9/2014 – 9/2016): Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR je jedním z českých partnerů evropského projektu realizovaného v rámci programu Erasmus+, Klíčová akce 2, Strategická partnerství, nazvaného Vocational Cooperative Learning Triangles (VoCOL Triangles). Cílem projektu je návrh a implementace takových kooperativních učebních metod, které budou atraktivní a relevantní pro odborné vzdělávání a přípravu.
 • Vytvoření podmínek pro rozvoj rodinného podnikání v Moldavské republice (2015): V rámci našich mezinárodních aktivit v současné době realizujeme projekt české zahraniční rozvojové spolupráce koordinovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu v programu „Aid for Trade“, nazvaný Vytvoření podmínek pro rozvoj rodinného podnikání v Moldavské republice. Projekt zapadá do konceptu celkové podpory rodinného podnikání, které AMSP ČR prosazuje v rámci vlastního projektu Rodinná firma.
 • Erasmus pro začínající podnikatele (2/2013 – 1/2015): Podstatou projektu je zajištění podpory pro začínající podnikatele a to prostřednictvím výměny zkušeností uskutečněné v rámci jejich pobytu u zkušeného, zahraničního podnikatele. Tento hostitelský podnikatel poskytuje novému podnikateli znalosti potřebné k provozu malé firmy, konzultuje jeho podnikatelský záměr a celkově vede podnikatele jeho prvními kroky v přípravě na samostatné podnikání. Na druhou stranu zkušený podnikatel těží z možnosti získat nové perspektivy na svůj podnik a současně má možnost spolupracovat se zahraničními partnery a dozvědět se informace o nových trzích.
 • Implementace flexicurity v ČR (8/2012 – 2/2015): Obsahem projektu je implementace opatření flexicurity v podmínkách České republiky vzhledem ke specifickým cílovým skupinám – zaměstnavatelé (malé a střední podniky), osoby starší 50i let a matky s dětmi do 15i let. Ve spolupráci s polským a českým partnerem budou v rámci projektu zjištěny postoje těchto cílových skupin na jednotlivá opatření flexicurity, na základě nich bude vytvořena metodika a ta v pilotním ověření implementována do vybraných malých a středních podniků. Kromě metodiky flexicurity budou v projektu vytvořena i legislativní doporučení.
 • Vzdělávání ve strategickém řízení pro manažery/vlastníky malých a středních podniků (12/2012 – 2/2015): Unikátní mezinárodní projekt na podporu malého a středního podnikání odstartoval v prosinci 2012 v České republice. Za podpory švédského know-how a evropských dotací přinese českým malým a středním podnikům vzdělání v oblasti strategického řízení firmy.
 • RASDI – Regionální přístup k sociálnímu dialogu v průmyslových MSP (2014): Ekonomická a finanční krize v EU s následným zhoršením pracovních vztahů a rostoucí nezaměstnanosti umožnila zařazení sociálního dialogu do politické agendy Evropské komise, jakožto důležitému faktoru v pokojném urovnávání sporů mezi zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců. Nicméně je třeba zásadních a především trvalých změn v dosavadních postupech, aby bylo možné reagovat na aktuální výzvy, podporovat dohody mezi aktéry a přispět k novému pochopení jednotlivých stran angažujících se v rámci sociálního dialogu v boji proti krizi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR - IČO 26547783 - Obchodní rejstřík na Podnikatel.cz. Podnikatel.cz [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online. (česky) 
 2. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR | Členská základna [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online. (česky)