Arsenij Grigorjevič Golovko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arsenij Grigorjevič Golovko
Narození 23. červen 1906
Prochladnyj, Ruské impérium
Úmrtí 17. května 1962 (ve věku 55 let)
Moskva, SSSR
Manžel(ka) Kira Golovko
Vojenská kariéra
Hodnost admirál
Sloužil 19251962
Složka Sovětské námořnictvo
Velel Severní loďstvo
Baltské loďstvo
Kaspická flotila
Amurská flotila
Války Druhá světová válka
Vyznamenání Řád Lenina
Řád Ušakova
Řád Nachimova
Řád rudého praporu
Řád rudé hvězdy
Řád svatého Olafa

Arsenij Grigorjevič Golovko (rusky Арсений Григорьевич Головко; 10.jul./ 23. června 1905greg.17. května 1962) byl sovětský námořní velitel a admirál.

Do sovětského námořnictva vstoupil v roce 1925, na námořní důstojnickou školu v Leningradu, kterou o tři roky později úspěšně absolvoval. Poté sloužil na různých postech u floty. V letech 1937 a 1938 se zúčastnil španělské občanské války. Po svém návratu do Sovětského svazu studoval na Vojenské námořní akademii a v letech 1938 až 1940 velel divizi torpédoborců. Mezi léty 1940 až 1946, za období druhé světové války, velel Severnímu loďstvu. Po válce vystřídal několik velitelských postů, mimo jiné v letech 19521956 velel i Baltskému loďstvu. V roce 1956 byl jmenován prvním náměstkem velitele válečného námořnictva.

V důsledku jaderných testů na souostroví Nová země a následné radiace prodělal nemoc z ozáření. Oženil se s herečkou Kirou Ivanovovou, s níž měl dceru Natalju, taktéž herečku, a syna Michaila, který se stal námořním důstojníkem.

Za svou službu byl vyznamenán čtyřmi Řády Lenina, čtyřmi Řády rudého praporu, dvěma Řády Ušakova 1. třídy, Řádem Nachimova 1. třídy, dvěma Řády rudé hvězdy a několika medailemi. Obdržel také velkokříž norského Řádu svatého Olafa.

V Česku byla publikována jeho kniha "Válka v severních mořích".[kdy?][zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Arseniy Golovko na anglické Wikipedii a Головко, Арсений Григорьевич na ruské Wikipedii.