Arsène Lupin - zloděj gentleman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arsène Lupin – zloděj gentleman
Původní názevArsène Lupin
ZeměFrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykfrancouzština
Délka125 min
ŽánrRomantický/Dobrodružný
PředlohaThe Countess of Cagliostro
The Hollow Needle
ScénářJean-Paul Salomé
RežieJean-Paul Salomé
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRomain Duris: Arsène Lupin
Kristin Scott Thomas: Joséphine, komtesa de Cagliostro
Pascal Greggory: Beaumagnan
Eva Green: Clarisse de Dreux-Soubise
Robin Renucci: vévoda de Dreux-Soubise
Patrick Toomey: Léonard
Mathieu Carrière: vévoda Orleánský
Philippe Magnan: Bonnetot
Philippe Lemaire: kardinál d'Etigues
Marie Bunel: Henriette d'Andrésy
Aurélien Wiik: Jean Lupin, Arsènův syn
Nicky Naude: Théophraste Lupin, Arsènův otec
HudbaDebbie Wiseman
KameraPascal Ridao
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 2004
Česko 7. dubna 2005
Produkční společnost01 Distribution
Rozpočet23 000 000 €
Arsène Lupin – zloděj gentleman na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arsène Lupin – zloděj gentleman (v originále Arsène Lupin) je francouzsko-španělsko-italsko-britský koprodukční hraný film z roku 2004, který režíroval Jean-Paul Salomé podle vlastního scénáře. Film byl natočen podle jednoho z románů Maurice Leblanca, ve kterých je hlavní postavou lupič a zloděj Arsène Lupin.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film začíná v roce 1882 v Normandii, kde na zámku se svými rodiči žije malý Arsène Lupin. Jeho otec, učitel francouzského boxu, je zloděj, který okrádá bohaté a je nucen uprchnout před policií. Jeho manželka i s dítětem je vypuzena rodinou vévody de Dreux-Soubise ze zámku.

Útesy, ve kterých se ve filmu skrýval královský poklad

O 15 let později Arsène Lupin je sám lupičem, který okrádá příslušníky vyšší společnosti. Jeho matka umírá opuštěná v klášteře. Na jejím pohřbu potká svou sestřenici Clarisse. Arsène zjistí, že její otec, vévoda de Dreux-Soubise je členem monarchistického spiknutí, jehož členové chtějí svrhnout Francouzskou republiku a na obnovený trůn dosadit vévodu Orleánského. Spiklenci pátrají po ztraceném pokladu francouzských králů. Cestu k pokladu ukazují tři kříže. Po nich pátrá rovněž komtesa Joséphine Balsamo, která má k dispozici elixír věčného života. Spiklenci ji zajmou a chtějí nechat utopit, ale Arsène ji zachrání a v katedrále Panny Marie v Rouenu pro ni ukradne druhý kříž. Společně odjíždějí do Paříže se spiklenci v patách a zde chtějí v Louvru získat poslední kříž z kláštera Cluny. Arsène se postupně dovídá pravdu o svém otci, který byl rovněž milencem komtesy Joséphine. Arsène miluje Clarisse a Joséphine žárlí. Arsèna hledá policie a ten se skrývá u přítele v Ústavu soudního lékařství. Zmocní se všech tří křížů a zjistí jejich tajemství. Spiklenci opět zajmou Joséphine a vydírají Arsèna, který čeká dítě s Clarisse. Joséphinin pomocník Léonard, položí bombu do kavárny u Pařížské opery, kam má Arsène donést kříže. Při výbuchu zahyne vévoda de Dreux-Soubise a spiknutí je odhaleno. Arsène s kříži odjede do Étretatu, kde je skrýš s pokladem. Žije s Clarisse i s dítětem na zámku po jejím otci. Joséphine však dítě unese a Clarisse zastřelí.

Příběh pokračuje v roce 1913. Arsène přijíždí do Paříže na Východní nádraží, kam právě přijíždí i rakouský arcivévoda na státní návštěvu. V davu zahlédne Joséphine, která dává mladíkovi kufřík. Arsène se k němu protlačí a poprvé uvidí svého syna. Kufřík mu vezme a odhodí. Po explozi Arsène zmizí Joséphine z dohledu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film byl nominován na filmovou cenu César v kategorii nejlepší kostýmy (Pierre-Jean Larroque).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]