Arno Hais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arno Hais
Narození 30. listopadu 1893
Úmrtí 16. června 1971 (ve věku 77 let)
Politické strany Česká strana sociálně demokratická
Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Arno Hais (30. listopadu 1893 Rottenstein v Dolním Rakousku16. června 1971 ve Vídni) byl československý politik.

Život a politika[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině sociálně demokratického politika Josefa Haise. Vyučil se typografem v Praze a od roku 1913 pracoval v Kyjevě jako novinář v časopise Čechoslovan. Po vypuknutí první světové války byl internován, později působil jako organizátor sociálně demokratické strany mezi českými a slovenskými zajatci v Rusku. V zimě 1918 se přiklonil na stranu bolševiků a začal provádět komunistickou agitaci v československém legionářském vojsku v Rusku. Mimo jiné se podílel na založení Československé komunistické strany na Rusi.

Po návratu do Československa byl jedním z předních představitelů marxistické levice v sociální demokracii. Spoluzakládal Komunistickou stranu Československa, ale pro svůj protigottwaldovský postoj byl z KSČ roku 1929 vyloučen. Během let 19231929 se také podílel na činnosti Mezinárodního všeodborového svazu (tzv. Rudých odborů). Od roku 1930 se opět angažoval v sociální demokracii.

Když bylo v roce 1939 Československo okupováno, byl jmenován do vedení zglajchšaltovaných odborů – Národní odborové ústředny zaměstnanecké (NOÚZ). Působil zde jako první náměstek generálního tajemníka, organizační tajemník a zástupce předsedy NOÚZ. Zároveň udržoval kontakty s představiteli odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme.

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha se účastnil manifestace na Staroměstském náměstí v Praze 2. června 1942. Při této „manifestaci českého lidu pro Říši“ měl proslov, ve kterém odsoudil atentát na Heydricha a prohlásil „... Kde hledat organisátory tohoto hanebného činu, než ... v plutokraticko-židovské Anglii, která si vydržuje četné emigrantské „vlády“...“.[1] Podle jeho poválečného vyjádření mu bylo vystoupení na manifestaci nařízeno nacistickými představiteli a text projevu mu byl nadiktován. Obdobně vystoupil na manifestaci v Plzni 16. června 1942, kde doslova řekl, že „... trest, který postihl vesnici Lidice u Kladna byl přísný, ale nikoliv nespravedlivý...[2]

Hais v té době ale stále spolupracoval s odbojovou organizací Petiční výbor Věrni zůstaneme,[3] o několik měsíců později byl zatčen gestapem a do konce války vězněn.

Po skončení války pracoval jako přednosta tiskového odboru ministerstva výživy. V březnu 1948 odešel do exilu a následně žil v Paříži, Londýně či v Kanadě, kde pracoval jako sazeč. Zemřel ve svém rodném Rakousku dne 16. června 1971.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mluvčí českých lidí práce. Lidové noviny. 4. 6. 1942, s. 1-2. Dostupné online. 
  2. Pro lepší budoucnost pracujících v rámci Nové Evropy. Lidové noviny. 18. 6. 1942, s. 2. Dostupné online. 
  3. ÚSTR: Nahrávka projevu Arno Haise z 2. června 1942

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]